Dobre nawyki mają ogromną moc. Każdego dnia coraz więcej osób wybiera rower zamiast samochodu, a segregacja śmieci powoli staje się naszą rutyną. Pragniemy widzieć coraz więcej pozytywnych działań, dlatego szukamy rozwiązań, by inspirować i angażować kolejnych ludzi na rzecz zrównoważonej zmiany otoczenia. Jak? Na przykład poprzez nowoczesne rozwiązania. Pula ma na to sposób!

Pula inspiruje oraz łączy mieszkańców Gdańska na rzecz zrównoważonej zmiany otoczenia. Docenia i wynagradza pozytywne zachowania gdańszczan i gdańszczanek dbających o wspólne dobro.

Alternatywna waluta

Pula jest marką cyfrowej waluty alternatywnej. Co to znaczy? W aplikacji nie obracamy złotówkami, a Dobrymi Monetami, które zdobywamy za nasze działania na rzecz Gdańska. System oparty jest na partnerstwie podmiotów wspierających zrównoważoną zmianę – należą do niej użytkownicy, partnerzy instytucjonalni oraz biznesowi. Współpracują oni w ramach systemu wymiany wartości, którego podstawowym narzędziem jest aplikacja. Dzięki temu użytkownicy za zrównoważone zachowania dostają Dobre Monety, a następnie mogą je wymieniać na różnego rodzaju produkty, usługi i zniżki dostępne u partnerów akcji.

Technologia na rzecz dobra

Aplikacja PULA ma na celu pokazanie, że dbałość o siebie i bliskich idzie w parze z dbałością o środowisko. Z jednej strony inspiruje mieszkańców Gdańska na rzecz zrównoważonej zmiany otoczenia, a z drugiej łączy lokalnych odpowiedzialnych dostawców. Są to podmioty, które oferują ekologiczne produkty bądź usługi, podejmują działania na rzecz lokalnej społeczności albo wspierają gospodarkę cyrkularną. Do akcji szerzenia dobra w Gdańsku mogą także dołączyć partnerzy, którzy optymalizują procesy ponownego użycia wykorzystanych już materiałów. Dotyczy to np. renowacji, reprodukcji, czy recyklingu.

System wspiera jednocześnie odpowiedzialne zachowania mieszkańców. Mogą oni korzystać z usług lokalnego dostawcy, brać udział w wydarzeniach takich jak sprzątanie świata, wybierać bardziej ekologiczne środki transportu, zdobywać wiedzę i rozwiązywać quizy, a nawet samemu organizować wydarzenia i na tym zarabiać! Mogą organizować się w grupy, rywalizować w rankingach, jak również obserwować moc wspólnych działań. Każdy użytkownik dokłada swoją cegiełkę do wspólnego celu i może śledzić sumę dobra wszystkich użytkowników. Ponadto nowa, alternatywna waluta, dzięki współpracy z partnerami pozwala wymieniać zarobione Dobre Monety na różnego rodzaju kupony, które są dostępne z poziomu aplikacji.

Lokalne partnerstwo

Na mapie PULI widnieje obecnie 30 lokalizacji, w których można zarobić bądź wydać Dobre Monety. Wśród nich znajdują się: Avocado – sieć sklepów, restauracji i bistro promujących odpowiedzialną gastronomię, Dobry Deal, sklep ekonomii społecznej, Zeroban, przedsiębiorstwo społeczne oferujące produkty z upcyclingu, oraz instytucje takie jak GIWK Sp. z o.o., Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Hevelianum.

We współtworzeniu PULI wzięli udział partnerzy strategiczni, do których należą Centrum Nauki Experyment, Olivia Centre i Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański). W sieci PULI działają również lokalne organizacje pozarządowe takie jak PLONY czy Inkubator Sąsiedzkiej Energii. Partnerzy proponują nie tylko nagrody, ale także wspólne przedsięwzięcia i wydarzenia, które włączą mieszkańców w obieg waluty.

Dzięki szerokiemu partnerstwu PULA dostarcza solidną wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska, wspiera zrównoważone inicjatywy i działania, a w zamian oferuje liczne nagrody za dobre nawyki. W sklepie PULI można znaleźć kupony na lunch lub kolację, wejściówki do różnych obiektów na mapie Trójmiasta oraz szeroki wachlarz gadżetów – od zestawów prezentowych po bidony czy plecaki.

Zainstaluj i działaj

Aplikacja od początku października 2023 r. jest dostępna w sklepach Apple Store i Google Play. Każda chętna osoba na terenie Trójmiasta i okolic może przetestować to innowacyjne narzędzie. Wystarczy PULĘ zainstalować i założyć konto, by rozpocząć wspólne działania. Podczas jazdy autobusem, rowerem, w trakcie spaceru, wyrzucając śmieci czy podejmując inne zrównoważone działania – cały czas można zbierać kolejne Dobre Monety. Aplikacja pozwala na zdobywanie nowej wiedzy, dzięki pełnym treści materiałom informacyjnym i quizom. W aktualnościach można znaleźć informacje o lokalnych inicjatywach i wydarzeniach wpisujących się w ideę zrównoważoności.

Aplikacja kryje w sobie wiele miłych niespodzianek. Największą z nich jest szeroka oferta kuponów, które można zakupić używając zdobytych Dobrych Monet. Tego rąbka tajemnicy jednak nie będziemy uchylać – zainstalujcie i sami zobaczcie, że z PULĄ dobro się opłaca!

Współpraca naukowców i aktywistów

PULA jest efektem pracy naukowców i aktywistów z Polski i Norwegii – młodych zaangażowanych osób, pełnych energii do działania. Innowacyjne rozwiązanie dedykowane dla Gdańska opracował interdyscyplinarny zespół naukowców i praktyków miejskich w konsorcjum sześciu jednostek pod przewodnictwem Politechniki Gdańskiej. Nad systemem pracują osoby związane z różnymi dziedzinami wiedzy, m.in. z technologią, mobilnością, urbanistyką, pedagogiką, psychologią, ekonomią i zarządzaniem przestrzenią miejską. Liderem projektu jest Kacper Radziszewski z Politechniki Gdańskiej, a pomysłodawczynią Małgorzata Romanowska ze Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. Ich celem jest stworzenie narzędzia umożliwiającego implementację lokalnej waluty w różnych miastach Polski i Europy. Aplikacja, która w przyszłym roku trafi do open source, będzie mogła posłużyć kolejnym miastom na wdrożenie alternatywnej waluty wspierającej pozytywne nawyki i działania na rzecz lokalnej społeczności.

Pula jest elementem projektu Greencoin, który korzysta z dofinansowania o wartości 1,9 mln € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Nasze strony: