Uniwersytet Gdański znacząco poprawia pozycję i awansuje na podium w rankingu oceniającym kompetencje w zakresie aktywności związanej ze zrównoważonym rozwojem w aspekcie środowiskowym, społecznym i zarządczym (Environmental Impact, Social Impact, Governance).

W opublikowanym 10 grudnia 2024 r. rankingu QS World University Rankings: Sustainability 2025 nasza uczelnia awansowała znacząco we wszystkich możliwych kryteriach. Wśród 1 743 uczelni z całego świata zajęliśmy 302. miejsce, co w porównaniu z rokiem ubiegłym (pozycja 488.) stanowi znaczący postęp. Uniwersytet Gdański sklasyfikowany został na 3. miejscu wśród 22 polskich uczelni (rok temu zajmowaliśmy pozycję 5. wśród 20-tu).

W poszczególnych kryteriach Uniwersytet Gdański uzyskał następujące notowania:

  • wpływ na środowisko: 1. miejsce w Polsce, 225. na świecie (rok temu krajowe miejsce 4. i światowe 256.). Najlepsze miejsca uzyskaliśmy w kategoriach Environmental education oraz Environmental Sustainability;
  • wpływ społeczny: 4. miejsce w Polsce, 501. na świecie (rok temu pozycja 577.), na wyróżnienie zasługują tu praktyki równościowe, w tym aspekcie jesteśmy sklasyfikowaniu na miejscu 2. w kraju i 261. na świecie;
  • praktyki zarządcze: 3. miejsce w Polsce, 186. na świecie (awans w stosunku do roku ubiegłego o 100 pozycji).

Link do pełnych wyników rankingowych:

https://www.topuniversities.com/sustainability-rankings?sort_by=rank&order_by=asc

O rankingu

Wiodąca agencja rankingowa o światowym zasięgu, QS World University Rankings, już po raz trzeci sięgnęła po aktualny i istotny temat zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, opracowując ranking mierzący zaangażowanie uczelni wyższych w tę tematykę.

Ranking uwzględnia trzy kategorie: wpływ społeczny (social impact) z wagą 45% oceny końcowej, wpływ na środowisko (environmental impact) z tą samą wagą oraz zarządzanie instytucją (governance) z wagą 10%. Ranking QS Sustainability koncentruje się więc wokół zagadnień odpowiedzialności uczelni w ujęciu zbliżonym do proponowanego przez legislację europejską podejścia ESG w zrównoważonym rozwoju sektora przedsiębiorstw.

QS World University Rankings: Sustainability szuka zewnętrznych dowodów zaangażowania uczelni w kwestie zrównoważonego rozwoju – od wpływu, jaki absolwenci wywierają na naukę i technologię w celu rozwiązania kwestii klimatycznych po wpływ badań prowadzonych w ramach 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Uczelnie, które zechciały poddać się ocenie w tym zestawieniu, musiały opracować szczegółowy i obszerny raport umożliwiający bardzo drobiazgową weryfikację w 52 poszczególnych wskaźnikach.

Link do metodologii rankingowej:

https://support.qs.com/hc/en-gb/articles/8551503200668-QS-Sustainability-Rankings

Katarzyna Gregorowicz-Bielawska; oprac. CKiP