Za nami konferencja „Budowanie marki zrównoważonego rozwoju” zorganizowana przez Politechnikę Gdańską. 14 października 2024 r. podczas panelu „Prezentacje dobrych praktyk uczelni wyższych w zakresie SDG” jedną z prelegentek była dr hab. Barbara Pawłowska, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

Dwudniowe wydarzenie (14-15.10.2024 r.) adresowane było do pracowników uczelni wyższych, w szczególności do osób aktywnie zaangażowanych w realizację działań z zakresu  celów zrównoważonego rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDG) oraz badania i analizę rankingów w tym obszarze.

Konferencję otworzył prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki PG oraz Tomasz Lasek, pracownik Biura Rektora PG, który poprowadził całe wydarzenie.

Jednym z głównych punktów agendy wydarzenia była prezentacja dobrych praktyk uczelni wyższych w zakresie wdrażania i realizacji  działań zrównoważonego rozwoju. Wzięli w niej udział przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Adama Mikiewicza w Poznaniu.

Dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG, badaczka z Katedry Ekonomiki Transportu Wydziału Ekonomicznego UG zaprezentowała trzy przykłady dobrych praktyk w obszarze zrównoważonego rozwoju. Pierwszą z nich był konkurs Zielony Uniwersytet Gdański, w ramach którego 159 studentów i pracowników UG zaangażowało się w tworzenie projektów mających na celu działania na rzecz ekologicznej i społecznej transformacji kampusu. Pięć zrównoważonych projektów, wyłonionych w głosowaniu już jest realizowanych. Ich łączny budżet to ponad 80 000 złotych. Konkurs zasadami nawiązywał do Akademickiego Budżetu Obywatelskiego. Druga edycja planowana jest na 2025 rok.

Jako drugą praktykę reprezentantka Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiła Dzień Zrównoważonego Rozwoju w UG. To cykliczne wydarzenie, organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, skierowane jest głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych regionu Pomorza. Uniwersytet Gdański co roku we współpracy z pracownikami naukowymi różnych dyscyplin naukowych i studentami przygotowuje bogaty program składający się z mini-wykładów i warsztatów mających zainteresować młodzież tematami takimi jak zero waste, ograniczenia emisji, zdrowe jedzenie, walka z konsumpcjonizmem, oszczędzanie wody czy energia odnawialna.

W tym roku organizujemy szóstą edycję wydarzenia pod hasłem „Szanuję zasoby – nie wyrzucam!” – mówi dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG. – Wpisuje się ona w misję Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, którą jest promowanie i wspieranie idei zrównoważonego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia i działalności gospodarczej. Celem naszego wydarzenia jest przede wszystkim podnoszenie świadomości i wzmacnianie postaw proekologicznych  młodzieży.

Jako ostatni przykład dobrych praktyk profesor Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowała diagnozę sytuacji kobiet i realizację  „Planu Wdrażania Polityki Równości Płci w Uniwersytecie Gdańskim. Działania równościowe na lata 2022-2023”. Plan zakłada realizację pięciu celów wpisujących się w Cel 3 strategii UG: otwartość, społeczną odpowiedzialność i zaangażowanie uniwersytetu. Cele Planu Równości Płci UG skupiają się na wzmocnieniu świadomości znaczenia równouprawnienia płci w społeczności akademickiej, zapewnieniu równowagi płci w procesach decyzyjnych i rekrutacyjnych oraz rozwoju karier naukowych, włączeniu perspektywy płci do badań i dydaktyki oraz na wprowadzeniu działań wspomagających zrównoważenie pracy zawodowej z życiem prywatnym.

Jak podkreśliła dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG, to nie wszystkie aktywności i inicjatywy podejmowane w ramach realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Konsekwentna i szeroka realizacja działań związanych z SDG na Uniwersytecie Gdańskim jest faktem. Dowodzi tego między innymi pozycja lidera wśród polskich uczelni w THE Impact Ranking 2024, który ocenia zaangażowanie szkół wyższych w realizację 17 celów zrównoważonego rozwoju. Uniwersytet Gdański nie tylko umocnił swoje notowania w ostatnim rankingu, ale został również najwyżej oceniony w Polsce pod względem realizacji Celu 5. Równość płci (16. miejsce na świecie).