Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), 16-18 października 2024 w Sopocie) – jednej z największych w Europie środkowo-wschodniej konferencji poświęconych globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy – ogłoszone zostały wyniki konkursu RównoWaga. To konkurs adresowany  do organizacji i firm, które praktykują politykę inkluzywności i równości. W tym roku Uniwersytet Gdański otrzymał wyróżnienie w kategorii Polityka i mechanizmy równości. Wyróżnienie zostało uroczyście wręczone przewodniczącej Senackiej Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności oraz prezesce Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita, prof. Ewie Łojkowskiej.

Uroczystość prowadziła Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Jak zwróciła uwagę,  ważną częścią konkursu jest dzielenie się dobrymi doświadczeniami. Korzystają z nich firmy, które dopiero chcą wprowadzać podobne rozwiązania w swoich organizacjach. W wydarzeniu wzięły również udział między innymi: Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan; Karolina Andrian, fundatorka i prezeska Fundacji Share the Care oraz Joanna Maliszewska-Mazek, dyrektorka działu aktywizmu społecznego Kulczyk Foundation.

Wręczone zostały nagrody i wyróżnienia w kategoriach:

  • Polityka i mechanizmy równości: Uniwersytet Gdański
  • Rozwój i szkolenia: Orange
  • Równowaga praca-dom: KRUK S.A.
  • Płace: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
  • Zdrowie: DHL Parcel Polska Sp. z o.o.

We wniosku konkursowym w kategorii Polityka i mechanizmy równości instytucje biorące udział w konkursie musiały wykazać między innymi, czy przyjęły Plan Równości Płci, jakie opracowały zasady równości podczas rekrutacji i awansów oraz jakie działania są w nich realizowane w zakresie przeciwdziałania mobbingowi i molestowaniu seksualnemu.

Wyróżnienie w obszarze Polityka i mechanizmy równości otrzymał Uniwersytet Gdański. Jak podkreślali organizatorzy, decyzja ta motywowana jest konsekwentnym wprowadzaniem mechanizmów, procedur oraz polityk równościowych, wśród nich można wyróżnić m.in. Plan Równości Płci na lata 2022-2023 oraz na lata 2024-2028. Dodatkowo badaczki z  Uniwersytetu Gdańskiego opracowały raport „Kobiety w nauce – Zarządzanie różnorodnością i równouprawnienie płci w społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego” oraz współorganizowały z Muzeum Nauki Gdańskiej wystawę pt. „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki”, z Centrum Hevelianum wystawę pt. „Uczone” i. Ponadto instytucja wspiera kobiety w rozwoju naukowym i kładzie nacisk na uwzględnianie ich perspektywy w badaniach naukowych.

Wyróżnienie dla Uniwersytetu Gdańskiego odebrała prof. dr hab. Ewa Łojkowska, biotechnolożka roślin, profesorka Uniwersytetu Gdańskiego, badaczka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.,  przewodnicząca Senackiej Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności. Prof. Ewa Łojkowska od wielu lat na Uniwersytecie Gdańskim zajmuje się kwestiami związanymi z równością płci. Z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego jest kierowniczką międzynarodowego projektu HORYZONT 2020  „MINDtheGEPs – Modifying INstitution by Developing Gender Equality Plans”. Od 2006 jest także przewodniczącą Jury nagrody L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Ponadto pełni funkcję prezeski Klubu Kobiet Uczeleni Fahrenheita.

Na początku 2024 roku rozmawialiśmy z prof. Ewą Łojkowska w ramach cyklu Rozmowy o zrównoważonym rozwoju: Prof. Ewa Łojkowska: kobiety odgrywają istotną rolę w rozwoju naszego Uniwersytetu – Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (CZRUG)

Organizatorami konkursu są: Kulczyk Foundation, Konfederacja Lewiatan oraz Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

Więcej o konkursie: RównoWaga: dobre praktyki i wyzwania stojące przed biznesem – EFNI

Konkurs RównoWaga: Uniwersytet Gdański z wyróżnieniem w obszarze Polityka i mechanizmy równości

fot. EFNI