Projekt pt. „Zielone stopnie obok baru przy Rektoracie oraz doposażenie „kieszonki” na neofilologii” realizowany w ramach Zielonego Uniwersytetu Gdańskiego został oddany do użytku! Obok baru przy Rektoracie oraz w na terenie parku kieszonkowego na Neofilologii zostały zamontowane donice i nasadzenia: krzewy i trawy ozdobne. Obie przestrzenie staną się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu przez studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. – Chcemy, aby jeszcze przyjemniej mogła z niego korzystać cała społeczność akademicka – mówi w wywiadzie Aleksandra Hołomej, wnioskodawczyni projektu.

Szymon Gronowski: Co zainspirowało Panią do stworzenia projektu Zielone stopnie obok baru przy Rektoracie oraz doposażenie „kieszonki” na neofilologii?

Aleksandra Hołomej: Plac między budynkiem Neofilologii, a Rektoratem, gdzie znajdują się fontanny i schody jest w przeważającej części betonowy. W Polsce i Europie obserwuje się trend odchodzenia od betonowania przestrzeni publicznych. Chcemy, aby nasz projekt wpisywał się w ten trend, tworząc bardziej przyjazną dla środowiska przestrzeń. Wszystko zaczęło się od Akademickiego Budżetu Obywatelskiego, gdzie chciałam w ogóle sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie zmianami na terenie wokół budynku Neofilologii. W ramach projektu zrealizowanego w pierwszej edycji ABO zrealizowałam park kieszonkowy na terenie patio. Postanowiliśmy razem ze studentem Dawidem Dacko wziąć udział w Konkursie Zielony UG, aby pozyskać środki na dalszą rewitalizację naszej przestrzeni. Chcemy, aby te przestrzenie były jeszcze bardziej przyjemne, ponieważ widzimy, że korzystają z nich studenci i pracownicy. W sezonie wiosenno-letnim zrewitalizowany obszar patio często jest wykorzystywany jako przestrzeń do przerw i networkingu  podczas konferencji organizowanych na naszym Wydziale.

Pierwszy pomysł przewidywał zamontowanie betonowych donic, tak, żeby pasowały one do całej aranżacji patio oraz dwóch donic gabionowych przed wejściem do budynku Neofilologii. Przestrzeń ta składa się z dwóch stref. Jedna z nich znajduje się bliżej wejścia do Rektoratu od strony baru, tam też znajdują się betonowe stopnie. Druga część przynależy do Wydziału Filologii – na tym terenie już są zamontowane ławki i rosną drzewa. To właśnie tutaj, przed głównym wejściem z drzwiami ruchomymi zamontowaliśmy dwa gabiony, które wizualnie wkomponowały się w przestrzeń.

Niestety w okresie między przygotowaniem wyceny a realizacją projektu okazało się, że wzrosły ceny betonowych donic. Po konsultacji z zespołem roboczym zdecydowaliśmy, że kupimy trochę inne donice, już nie betonowe. Natomiast, dalej będą się one wpisywały w trend ekologiczny, ponieważ są z żywicy epoksydowej, częściowo z recyklingu, dzięki czemu są też dużo lżejsze i tańsze. Dystrybutor zapewnił, że są również bardziej trwałe. Dzięki temu, że koszt donic był niższy, mogliśmy kupić ich trochę więcej. Ustawiliśmy również dodatkowe donice pod betonową ścianą w patio, żeby również to miejsce stało się bardziej zielone. Wybieraliśmy takie rośliny, które są wytrzymałe i nie wymagają ciągłej pielęgnacji ale jednocześnie pięknie się prezentują, dlatego padło głównie na trawy i kosodrzewiny.

Kto głównie skorzysta z efektów projektu? 

Po realizacji pierwszej części projektu zauważyliśmy duże zainteresowanie studentów naszą nową przestrzenią. Ponadto wszystkie konferencje, które odbywają się w dolnym holu mają dodatkową przestrzeń w sezonie wiosenno-letnim. Wówczas często odbywają się tutaj przerwy obiadowe oraz networking. Ta przestrzeń już teraz jest dużo przyjemniejsza, niż wcześniej. Realizacja projektu pozwoliła na dodatkowe wyposażenie tego miejsca, żeby jeszcze przyjemniej mogła z niego korzystać cała społeczność akademicka.

Konkurs Zielony Uniwersytet Gdański jest realizowany w ramach projektu SEA-EU 2.0 finansowanego ze środków programu Erasmus+.