Zapraszamy na sympozjum New Solidarities in the More-than-Human World towarzyszące inauguracji programu More-than-Human Studies Lab realizowanego przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie odbędzie się 30 stycznia 2025 r. w godzinach 10.00–14.00 w budynku Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku, sala 1.22).
Na konferencji wykłady wygłoszą prof. Alex Taek-Gwang Lee, profesor cultural studies oraz założyciel the Centre for Technology in Humanities na Kyung Hee University w Korei Południowej oraz prof. Rick Dolphijn, profesor media&culture studies oraz założyciel More-than-Human Studies Lab na Uniwersytecie w Utrechcie. Po wystąpieniach zaprosimy gości i uczestników do dyskusji o przyszłości instytucji kultury w kontekście solidarności międzygatunkowych. Nie zabraknie nam również głosu studentów z Uniwersytetu w Utrechcie, którzy zaprezentują efekty swojego projektu badawczego.
Przedstawimy także założenia projektu dofinansowanego w ramach programu Horyzont Europa: CONVIVIUM: NEW EUROPEAN BAUHAUS SOLUTIONS IN FOOD, LIVING HERITAGE AND CONVIVIALITY, realizowanego w latach 2024–2027.
Podczas dyskusji swoimi opiniami podzielą się:
- Martyna Jastrzębska | I Pracownia Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
- Bartosz Rief | Europejskie Centrum Solidarności
- Kacper Nosarzewski | 4CF/The Futures Literacy Company
- Irena Chawrilska| More-than-Human Studies Lab UG
More-than-human Studies Lab to program otwartej, transnarodowej, współpracy między środowiskami akademickimi, organizacjami artystycznymi i pozarządowymi, który bada, w jaki sposób możemy tworzyć nowe, odmienne scenariusze życia na naszej planecie w niespokojnych czasach XXI wieku.
Inspiracją do rozważań podjętych przez badaczy More-than-Human Studies Lab są teoretyczne koncepcje XX wieku, takie jak: teoria aktora-sieci, teoria systemów, nowy materializm, posthumanizm, STS (Nauka-technologia-społeczeństwo – ang. Science and Technology Studies), feminizmy, queer, postkolonializm, a także powrót do niezachodnich tradycji kulturowych.
Angażując wszystkie dyscypliny wiedzy, MTHS Lab przygląda się humanizmowi, który nie opiera się na pasożytniczych relacjach, ale na symbiozie oraz międzypokoleniowej, międzykulturowej i międzygatunkowej sprawiedliwości.
Otwierając oczy na świat bardziej niż ludzki, naszym wspólnym celem jest aktywne zaangażowanie się w ponowne odczytanie, przemyślenie i przepisanie sympojetycznych sojuszy.
Mamy nadzieję, że spotkanie stworzy okazję do zapoczątkowania wspólnych działań między instytucjami funkcjonującymi w obszarach różnych dziedzin nauki i kultury na rzecz zrównoważonego rozwoju w niespokojnych czasach XXI wieku.
dr Irena Chawrilska
koordynatorka programu More-than-human Studies Lab
Centrum Zrównoważonego Rozwoju
Uniwersytetu Gdańskiego