Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zapowiada intensywny rok 2025, bogaty w wydarzenia, współpracę międzynarodową oraz nowe inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, ochrony klimatu i wspierania działań społecznych.

Energy Transition Lab to program CZRUG, który pomaga zrozumieć na czym polega transformacja energetyczna w Unii Europejskiej oraz wskazywać możliwości społecznego angażowania się w budowanie zrównoważonych i odpornych miejsc do życia. Jego koordynatorką została Dyrektorka CZRUG dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. W ramach Energy Transition Lab Centrum weźmie udział między innymi w II Baltic Nuclear Energy Forum, prezentując projekt „Sąsiedztwo elektrowni jądrowej”.

Program Współpraca międzynarodowa (koordynatorka: dr Elżbieta Czapka) przyniesie spotkania z ciekawymi naukowcami z zagranicy. W maju do Gdańska przyjedzie Pierina Benavente z Pandemic Center w Bergen, by podzielić się swoim doświadczeniem badawczym. Wiosną zaplanowano także wizytę prof. Coreya Dolgona, który wygłosi unikalny „śpiewany wykład”.

Jeszcze w styczniu 2025 swoją działalność oficjalnie zainauguruje More-than-Human Studies Lab (koordynatorka: dr Irena Chawrilska). To program otwartej, transnarodowej, współpracy między środowiskami akademickimi, organizacjami artystycznymi i pozarządowymi, który będzie badał, w jaki sposób możemy tworzyć nowe, odmienne scenariusze życia na naszej planecie w niespokojnych czasach XXI wieku. Inauguracja programu już 30 stycznia 2025 pod hasłem: „New Solidarities in the More-than-Human World”. Wcześniej, 13 stycznia, odbędzie się wykład prof. Michaela Mardera, zatytułowany „The Growth, Decay, and Metamorphoses of Plant-Thinking”.

Rozwój współpracy międzynarodowej to także kluczowy cel Obserwatorium Migracji (koordynator: dr Rafał Raczyński), które rozpoczyna współpracę z Torrens University w Australii oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury. Zorganizowane zostaną spotkania prezentujące migranckie społeczności z Pomorza, a także wystawa fotograficzna poświęcona życiu migrantów w miastach.

W ramach programu Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju (koordynator: dr Dawid Weisbrodt) odbędzie się wystawa fotograficzna poświęcona problemom ekologicznym Arktyki oraz badania ankietowe wśród młodzieży dotyczące percepcji współczesnego kryzysu ekologicznego.

Centrum aktywnie angażuje się także we współpracę z organizacjami pozarządowymi. Program Współpraca z otoczeniem społecznym (koordynator: Bartosz Duraj) po raz kolejny będzie partnerem Pomorskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych 2025 oraz V Pomorskiego Forum Animacji Społecznej. Oba wydarzenia będą okazją do wymiany doświadczeń oraz rozwoju współpracy na rzecz działań społecznych.

W ramach Programu praktyk (Koordynatorka: dr Barbara Kijewska, prof. UG) odbędzie się akcja promująca praktyki studenckie w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG na początku semestru letniego 2024/2025. Zapraszamy wszystkich studentów zainteresowanych kształtowaniem postaw społeczności akademickiej w kierunku realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Dodatkowo, w 2025 roku premierę będzie miał podcast „Nie zostawiaj nikogo w tyle” realizowany we współpracy ze studenckim Radiem MORS UG. Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG nie tylko rozwija współpracę międzynarodową, ale także umacnia swoją pozycję jako lidera działań edukacyjnych i społecznych na Pomorzu, promując idee zrównoważonego rozwoju i integracji społecznej.

Dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom, uczestnikom naszych wydarzeń, interesariuszom i partnerom instytucjonalnym za bardzo dobry 2024r i zapraszamy do współpracy i udziału w naszych inicjatywach w 2025. Czekamy też na pomysły, idee, rekomendacje – zróbmy coś wspólnie w 2025 roku!