– Kiedy wszyscy będziemy mieli poczucie, że zmiana klimatu nas dotyka, będzie już za późno – mówił dr Dawid Weisbrodt podczas pierwszego dnia Konferencji „Co dalej?” w sobotę, 13 maja w Europejskim Centrum Solidarności. Dwudniowe wydarzenie zorganizowane przez studentów Uczelni Fahrenheita było okazją do próby odpowiedzi na tytułowe pytanie w kontekście pandemii, globalnego ocieplenia, wojny w Ukrainie czy… podroży w kosmos.
Fot. Anna Stelmach, Michał Królak, Naukowe Koło Fotografów UG
Koła Naukowe Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (SKN Psychologii GUMed), Uniwersytetu Gdańskiego (Inspiar) i Politechniki Gdańskiej (KNIDiO) podjęły się realizacji projektu naukowo-społecznego – Konferencji „Co dalej?” współfinansowanego przez Uczelnie Fahrenheita. Przez dwa dni, w sobotę i niedzielę 13-14 maja studenci, naukowcy oraz mieszkańcy Trójmiasta uczestniczyli w wykładach, debatach oraz warsztatach dotyczących między innymi ochrony przyrody, kreowania przyjaznej przestrzeni miejskiej, ale również kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym czy intymnością.
Zebranych gości powitała prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Podczas otwarcia konferencji głos zabrał także prof. dr hab. Marcin Gruchała, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestników konferencji w imieniu Europejskiego Centrum Solidarności przywitał dr Konrad Knoch, Zastępca Dyrektora Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
W konferencji uczestniczył również dr Krzysztof Szczepaniak, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
Wykład otwierający pt. „Upadek antropocenu?” przedstawił dr Dawid Weisbrodt z Katedry Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu Wydziału Oceanografii i Geografii UG, koordynator programu Edukacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju w CZRUG.
– W tym miejscu, w którym jesteśmy, zmiany klimatu nie są aż tak duże, żeby przeciętnemu człowiekowi to dawało do myślenia. Proszę pamiętać, kiedy będziemy mieli wszyscy poczucie, że to nas dotyka, będzie już za późno – mówił dr Dawid Weisbrodt.
Jak mówił naukowiec, od połowy dwudziestego wieku zasięg i skala ludzkiej działalności w skali globalnej rośnie w tempie wykładniczym. Środowisko naturalne jest coraz bardziej zagrożone.
– Obojętnie, czy rozpatrujemy kwestie socjoekonomiczne, czy kwestie związane z systemem planetarnym, wszędzie widzimy ogromny wzrost presji człowieka na środowisko. Obojętnie, czy to jest wzrost poziomu dwutlenku węgla, czy kwestie związane z zagładą bioróżnorodności i zanikaniem gatunków, wszędzie, wszystko jest bardzo odmienne od tego, co było przed drugą wojną światową – podkreślał badacz.
Dr Dawid Weisbrodt przedstawił też skutki zmiany klimatu na autorskich fotografiach, które wykonał w różnych miejscach Polski. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak zniszczone zostały lasy w Tatrzańskim Parku Narodowym oraz na Kaszubach wskutek między innymi trąb powietrznych i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych.
– Zmiany środowiska nie są liniowe. Mamy tak zwane tipping points, czyli punkty przełomowe, po przekroczeniu których ekosystemy nie wracają do równowagi. Nasza biosfera, gleby, bioróżnorodność mają ogromną możliwość regeneracji, ale tylko do pewnego stopnia – ostrzegał naukowiec.
Już wkrótce na stronie CZRUG będzie można obejrzeć e-wystawę autorstwa dr Dawida Weisbrodta pt. „ANTROPOCEN – jak człowiek zdominował świat w siedemdziesiąt lat”. Z kolei 28 maja, na Pikniku Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej, będzie można obejrzeć wystawę na planszach w strefie chill-out, przed Budynkiem Wozowni Artyleryjskiej.
Projekt Konferencji „Co dalej” zajął trzecie miejsce w konkursie „Mistrzowie współpracy Fahrenheita” organizowanym przez Związek Uczelni Fahrenheita w Gdańsku.