Raport VOICES OF CULTURE podejmujący temat relacji zachodzących między dobrostanem młodzieży a uczestnictwem w kulturze (Brainstorming Report on Youth, Mental Health and Culture) został opublikowany. Wcześniej, w ramach projektu odbyła się październikowa burza mózgów oraz grudniowe spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej.
Raport jest efektem Voices Of Culture Brainstorming Meeting, w którym 4 i 5 października wzięła udział dr Irena Chawrilska, koordynatorka programu Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju CZRUG.
53 przedstawicieli różnych obszarów: kultury, ochrony zdrowia, pomocy społecznej edukacji i nauki z 22 krajów europejskich przyjechało do Brukseli, żeby przedyskutować ważny temat i wyzwanie dla współczesnego świata, jakim jest dobrostan i zdrowie psychiczne młodzieży. 8 grudnia 2022 r. raport i rekomendacje grup roboczych zostały zaprezentowane przedstawicielom Komisji Europejskiej.
Publikacja ukazuje, w jaki sposób muzyka, taniec, sztuka, wizyty w muzeach i centrach kultury mogą pomagać w zarządzaniu stresem i zapobieganiu mu w życiu codziennym. Podejmowanie działań artystycznych ułatwia budowanie poczucia własnej wartości, samoakceptacji, pewności siebie oraz rezyliencji. Uczestnictwo w kulturze może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób psychicznych, np. depresji w okresie dojrzewania.
– Tegoroczny raport i spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej koncentrowały się na zagadnieniu dobrostanu młodych ludzi i wpływie, jaki kultura ma i powinna mieć na budowanie rezyliencji – mówi dr Irena Chawrilska – Staraliśmy się pokazać wkład sektora kultury i sektora kreatywnego w poprawę zdrowia psychicznego i dobrostanu młodych ludzi na przykładzie projektów lokalnych i międzynarodowych – tłumaczy.
Jakie rekomendacje i konkluzje można znaleźć w raporcie?
– Zebraliśmy liczne przykłady interwencji, które przyniosły pozytywne rezultaty, zwłaszcza w przypadku nieuprzywilejowanej młodzieży. Nade wszystko jednak przekazaliśmy rekomendacje dotyczące współpracy międzysektorowej (ochrona zdrowia, edukacja, opieka społeczna, kultura) w celu maksymalizacji rezultatów, np. social prescribing, które przyjęło się w Wielkiej Brytanii czy Holandii, zakładające kierowanie pacjentów przez lekarzy do grup zainteresowań, które wspierają pacjentów w budowaniu dobrostanu, np. przez wspólny śpiew w chórze, działania teatralne lub inne aktywności artystyczne – wymienia dr Irena Chawrilska.
Podczas grudniowego spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej uczestnicy wzięli także udział w interwencji artystycznej „EU-daimonia – We are just human – flourishing!”, której efekt możemy zobaczyć w nagraniu:
– Bardzo cieszy, że w ramach działań podejmowanych przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju, program Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju również może wspierać realizację celu 3 SDG Dobre zdrowie i jakość życia – zwraca uwagę dr Irena Chawrilska. – W ramach programu Kultura (dla) zrównoważonego zrealizowaliśmy między innymi cykl debat z młodzieżą w wieku szkolnym oraz społecznością akademicką. Zorganizowaliśmy też projekcję filmu „Przeżyć (2021)” w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena połączona z dyskusją z ekspertkami i ekspertami z zakresu migracji. Czas na kolejne działania!
Działania podejmowane na Uniwersytecie Gdańskim nie byłyby możliwe bez zaangażowania społeczności całej uczelni.
– Zespoły taneczne, muzyczne, koła malarskie, teatralne czy filmowe to doskonały fundament do nawiązywania interakcji z rówieśnikami oraz poszukiwania kreatywnych środków wyrazu swojej osobowości – mówi dr Krzysztof Szczepaniak, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju – Dzięki twórczym aktywnościom można kształtować swój charakter, spędzić aktywnie czas, rozwijać swoje umiejętności intelektualne, a nawet sportowo-ruchowe. Jest to niezwykle ważne w czasach, w których obserwujemy erozję umiejętności nawiązywania bezpośrednich i pełnych pozytywnych emocji relacji międzyludzkich. Ogromnie cieszy fakt, że wśród badaczy pracujących w Uniwersytecie Gdańskim znajdują się osoby wrażliwe na tego rodzaju problemy oraz poszukujące kreatywnych sposobów ich przezwyciężania, nie tylko w Polsce, ale we współpracy międzynarodowej, czego dowodem jest interesujący raport.
Cały raport można przeczytać tutaj:
Youth Mental Health and Culture BRAINSTORMING REPORT (pobierz teraz)