Centrum Zrównoważonego Rozwoju po raz trzeci włączyło się w promocję ekologii i zrównoważonego trybu życia podczas Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk. 22 czerwca 2024 r., mimo niesprzyjającej pogody, wydarzenie przyciągnęło na Targ Węglowy tłumy odwiedzających.

To już czwarta edycja festiwalu organizowanego przez miasto Gdańsk. Wydarzenie, które ma przede wszystkim wymiar edukacyjny i, co podkreślają organizatorzy, integrujący, z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę gości. Tegoroczne hasło imprezy „Nadaj przedmiotom drugie życie” nawiązywało do idei zrównoważonego rozwoju, recyklingu oraz gospodarki obiegu zamkniętego.

Wydarzenie nie tylko edukuje, ale także integruje społeczność, pokazując, że każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska – mówił Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych, który przywitał gości Festiwalu.

Integralną częścią wydarzenia były stanowiska partnerskie, przy których można było wziąć udział w warsztatach, czy na przykład zobaczyć na żywo śmieciarkę i usiąść za jej sterami. Do aranżacji jednego ze stoisk zostało zaproszone Centrum Zrównoważonego Rozwoju. CZRUG przygotowało ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Jedną z atrakcji była możliwość wzięcia udziału w quizie edukacyjnym na temat celów zrównoważonego rozwoju związanych z ekologią i zmianą klimatu. Zgodnie z ideą less waste, Centrum ograniczyło liczbę gadżetów promocyjnych do minimum. Ucieszyło to gości odwiedzjących stoisko, którzy w nagrodę za udział w aktywnościach mogli otrzymać między innymi jabłka oraz… porcję miododajnej łąki kwietnej.

Dla nieco młodszych gości odwiedzających stoisko Centrum Zrównoważonego Rozwoju Zuzanna Kijewska, studentka Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku  przygotowywała kolorowanki na życzenie. Ponadto w obsłudze stoiska udział wzięli studenci UG Mateusz Staniewicz i Maja Lohse oraz pracownicy CZRUG Maria Karbowska i Szymon Gronowski.

Wydarzeniu towarzyszył także bogaty program sceniczny. Debaty i panele dotyczyły między innymi tematów takich jak usługi rzemieślnicze, rozwiązania ekologiczne, czy rolnictwo miejskie. Dużą uwagę uczestników imprezy przykuły także warsztaty gotowania z resztek żywności.

Jak zwrócili uwagę organizatorzy, Festiwal Czyste Miasto Gdańsk jest doskonałą platformą do wymiany doświadczeń i pomysłów na bardziej zrównoważony styl życia.

Właśnie dzięki takim inicjatywom możemy realnie wpłynąć na poprawę jakości naszego środowiska. To także moment, kiedy mieszkańcy Gdańska mogą wspólnie celebrować proekologiczne inicjatywy i czerpać radość z bycia częścią zrównoważonej przyszłości naszego miasta – czytamy w komunikacie gdansk.pl.

Serdecznie dziękujemy miastu Gdańsk za zaproszenie do udziału w Festiwalu!