W poniedziałek 13 stycznia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie pod hasłem „The Growth, Decay, and Metamorphoses of Plant-Thinking” z prof. Michaelem Marderem, wybitnym filozofem z Uniwersytetu Kraju Basków. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu WIĘCEJ NIŻ LUDZKIE / MORE-THAN-HUMAN.
Punktem wyjścia do rozmowy była publikacja Michaela Mardera zatytułowana „Myślenie roślin. Filozofia wegetacji”, wydana w języku polskim przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Prof. Marder, znany ze swoich badań nad myśleniem roślin i licznymi publikacjami na ten temat, podzielił się z publicznością przemyśleniami związanymi z kategoriami wzrostu, rozkładu, wegetacji z perspektywy swoich dzisiejszych badań, projektów i nowszych książek, które powstały już po opublikowaniu „Myślenia roślin” w języku angielskim.
– Bardzo cieszy fakt, że polski czytelnik zyskuje dostęp do tak cennej i szeroko komentowanej książki z zakresu humanistyki środowiskowej, a podczas spotkania z autorem mieliśmy okazję usłyszeć, nad czym pracuje dziś – mówi dr Irena Chawrilska, koordynatorka programu More-than-Human Studies Lab CZRUG, współorganizatorka spotkania. – Filozofia wegetacji uczy nas, jak ważne jest ponowne przepisanie kategorii wzrostu i rozkładu w odniesieniu do więcej niż ludzkich solidarności w naszych społecznościach. Myślenie roślin pokazuje nam, jak możemy przemyśleć nasze miejsce w świecie, przyglądając się bliżej temu, w jak wielu sieciach powiązań funkcjonujemy, jak jesteśmy powiązani z otaczającym nas światem, niewiele różniąc się w tym sensie od roślin.
Wydarzenie rozpoczęło się od słów powitania wygłoszonych przez dr Irenę Chawrilską. Następnie głos zabrały dr Katarzyna Warska oraz Alicja Smaruj z Wydawnictwa słowo/obraz terytoria. W spotkaniu wziął również udział tłumacz książki Łukasz Kraj.
Kluczowym punktem programu była rozmowa z Michaelem Marderem, moderowana przez Łukasza Krajnika z Centrum Języków Obcych UG. Panel dyskusyjny pozwolił zgromadzonym zgłębić kwestie, które Michael Marder porusza w książce „Myślenie roślin. Filozofia wegetacji” oraz ich praktyczne odniesienia do współczesnych wyzwań ekologicznych.
Spotkanie z Michaelem Marderem jest kontynuacją i rozszerzeniem cyklu WIĘCEJ NIŻ LUDZKIE / MORE-THAN-HUMAN, który skupia się na literaturze, filozofii, sztuce i ruchach społecznych jako językach reagowania na klimatyczną zmianę, dynamicznego przemodelowania hierarchii między tym, co ludzkie / nie-ludzkie / więcej niż ludzkie, relacji z naturą, myślenia o zasobach, modeli społecznego funkcjonowania i odpowiedzialności za zrównoważony rozwój. W cyklu znajdą się debaty i działania artystyczne z obszaru aktywizmu ekologicznego, ekokrytyki, animal i plant studies, posthumanizmu czy ekonomii ekologicznej. Dotąd odbywał się wyłącznie w siedzibie Gdańska Miasta Literatury, a dzięki współpracy GML i wydawnictwa słowo/obraz terytoria z Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Instytutem Filologii Polskiej zyskuje swoją akademicką odsłonę.