3 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się inspirująca dyskusja pod hasłem NOWE RÓŻNORODNOŚCI. Spotkanie zorganizowano w formule długiego stołu, co umożliwiło wszystkim uczestnikom aktywne zaangażowanie w rozmowę.
Fot. Rafał Mroziński / Archiwum ECS
Wydarzenie było częścią Muzealnego Think-Tanku – wspólnego przedsięwzięcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Goyki 3 Art Inkubatora, BWA Wrocław Galerii Sztuki Współczesnej oraz Europejskiego Centrum Solidarności.
Wśród uczestników dyskusji znaleźli się wybitni specjaliści i aktywiści, którzy dzielili się swoimi refleksjami oraz „serwowali” tematy do rozmowy. Wśród nich byli:
- dr Irena Chawrilska (koordynatorka More-than-Human Studies Lab Centrum Zrównoważonego Rozwoju)
- Kateryna Brodovska (Fundacja BoFolk),
- Krystian Kamiński (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie),
- Magdalena Młynarczyk-Wezgraj (Fundacja na Rzecz Grup Dyskryminowanych „Fala Równości”),
- Martyna Jastrzębska (I Pracownia Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku),
- Katarzyna Kulińska (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).
W trakcie dyskusji poruszano zagadnienia związane z nowymi formami różnorodności, troski oraz inkluzywności w kontekście współczesnych wyzwań społecznych i kulturowych.
– Troska jako metoda myślenia i działania wydaje się dziś właściwym sposobem myślenia o nowych różnorodnościach i inkluzywności – podkreśla dr Irena Chawrilska. – Głównie z tej perspektywy starałam się mówić o nowych społecznościach, języku i więcej-niż-ludzkich solidarnościach.
Więcej informacji o wydarzeniu: Nowe różnorodności. Jak budować włączające środowiska lokalne? – Europejskie Centrum Solidarności