PowerConnect Energy Summit to największe w północnej Polsce targi i konferencja poświęcone tematyce energetycznej. Wydarzenie odbyło się w dniach 26-28 marca 2025 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku. PowerConnect Energy Summit jest częścią kalendarza polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

W panelu „Polityka energetyczna Unii Europejskiej. Jak pogodzić Zachód ze Wschodem?” uczestniczyli:

  • Günay Quliyeva, Head of the Economic Analysis Division, Center for Analysis of Economic Reforms and Communication,
  • Maciej Jakubik, Koordynator Programu Europejskiego, Forum Energii,
  • Olevs Nikers, Prezes, Baltic Security Foundation (BSF),
  • Tymon Pastucha Analityk ds. polityki energetycznej, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM).

O przyszłości energetyki i kształceniu kadr podczas PowerConnect Energy Summit 2025

Dyskusja moderowana przed przez dr hab. Sylwię Mrozowską, prof. UG, koncentrowała się na kluczowych napięciach i wyzwaniach w polityce energetycznej Unii Europejskiej, zarówno w wymiarze globalnym, jak i regionalnym. Podczas panelu poruszono kwestie Porozumienia Paryskiego, interesów ekonomicznych oraz dynamiki relacji między Wschodem a Zachodem. W podsumowaniu moderatorka podkreśliła, że kluczowym wyzwaniem pozostaje znalezienie równowagi między bezpieczeństwem energetycznym, ekologicznymi ambicjami oraz interesami gospodarczymi poszczególnych państw.

Jednym z wydarzeń PowerConnect był Okrągły stół dot. kształcenia kadr dla sektora energetycznego, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W okrągłym stole wzięli udział eksperci oświatowi, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz przedstawiciele pracodawców, uczelni i instytucji szkoleniowych. Centrum reprezentowane było przez Dyrektor Sylwię Mrozowską. Uczestnicy dyskutowali nt. wyzwań związanych z rozwojem energetycznych sektorów gospodarki w regionie. Poruszono problem przygotowania regionalnego rynku pracy poprzez współpracę międzyinstytucjonalną, kwestie kompetencji transferowalnych, mikropoświadczeń i optymalizacji modelu praktyk i staży studenckich.