Warsztaty, konkursy i program artystyczny – moc atrakcji przygotowanych przez trzy uczelnie (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański) czekała na gości 26 maja na Górze Gradowej. Swoje stoisko miało również Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Organizacja wydarzenia jest wynikiem współpracy trzech gdańskich uczelni tworzących Związek Uczelni Fahrenheita: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego oraz Hevelianum i licznych partnerów wydarzenia.

Od rana tłumy gości reprezentujących różne grupy wiekowe zapełniły teren Pikniku, chętnie korzystając z bogatego programu przygotowanego przez organizatorów i odkrywając tajemnice nauki. Na scenie o godz. 11:00 odbyło się uroczyste otwarcie Pikniku, podczas którego wystąpiła Gdańska Orkiestra Akademicka, zostały wręczone Nagrody FarU i otwarto wystawę „Uczone” – czytamy w relacji na stronie Uczelni Fahrenheita.

W wydarzeniu dział wzięli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Anna Jurkowska-Zeidler, prorektorka ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita i Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. Program sceny poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska przygotowane przez partnerów wydarzenia oraz trzy uczelnie. Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG wzięło w wydarzeniu już po raz drugi. Przy stoisku można było spotkać pracowników CZRUG: dr-a Krzysztofa Szczepaniaka, Dyrektora Centrum, Jolantę Mrozek-Kwiatkowską, Marię Karbowską i Szymona Gronowskiego, a także studentów: Natalię Supińską, Maję Lohse, Adama Terlikowskiego, Mateusza Stankiewicza i Zuzannę Kijewską.

Co przygotowało CZRUG? Goście naszego stoiska mogli wziąć udział w quizie o zrównoważonym rozwoju, w którym do wygrania były gadżety sygnowane logo UG. Dla najmłodszych przygotowaliśmy „kolorowanki od ręki”, które na życzenie przygotowywała studentka ASP Zuzanna Kijewska. Nowością w tym roku na naszym stoisku była zabawa „Budujemy zielone miasto przyszłości”. Na kartonowych cegiełkach uczestnicy mogli dorysowywać swoje pomysły i wizje dotyczące transformacji miasta w stronę przestrzeni bardziej zielonej i przyjaznej dla klimatu.