Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa2024-10-17T14:22:13+02:00

PROGRAM WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Głównym zadaniem Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (CZRUG) w zakresie współpracy międzynarodowej jest tworzenie rozbudowanej sieci kontaktów z instytucjami, organizacjami międzynarodowymi oraz uniwersytetami, które są zaangażowane w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki tym relacjom CZRUG ma na celu nie tylko promowanie idei zrównoważonego rozwoju, ale również wspieranie innowacyjnych projektów, które mogą przynieść realne korzyści zarówno na poziomie lokalnym, krajowym jak i międzynarodowym.

Cele programu:

  • Tworzenie międzynarodowych konsorcjów projektowych – CZRUG stawia na współpracę z zagranicznymi partnerami w celu tworzenia konsorcjów, które będą mogły ubiegać się o fundusze na projekty badawcze i innowacyjne. Dzięki temu możliwe będzie łączenie zasobów, wiedzy oraz doświadczeń z różnych krajów, co z kolei przyczyni się do wypracowywania efektywnych rozwiązań w obszarze zrównoważonego rozwoju.

  • Organizowanie szkoleń i warsztatów – Centrum planuje organizację szkoleń oraz warsztatów z udziałem ekspertów zarówno z ośrodków krajowych, jak i zagranicznych. Te wydarzenia będą doskonałą okazją do zdobywania nowej wiedzy, a także wymiany dobrych doświadczeń pomiędzy uczestnikami

  • Wymiana dobrych praktyk – CZRUG dąży do promowania i wdrażania najlepszych praktyk, głównie w ramach międzynarodowych projektów ogólnouczelnianych realizowanych przez Uniwersytet Gdański. Poprzez organizację konferencji, seminariów oraz publikację materiałów edukacyjnych, Centrum zamierza dzielić się doświadczeniami oraz sukcesami, które mogą inspirować inne instytucje i organizacje do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Aktualności programu

ROLA WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ MIĘDZY UNIWERSYTETAMI W ZAKRESIE REALIZACJI CELÓW ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU (SDG)

Najważniejszą misją uczelni jest kształcenie przyszłych liderów i profesjonalistów, którzy będą w stanie sprostać globalnym wyzwaniom, na które odpowiedzią są Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG).

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 obejmuje powiązane ze sobą cele, w tym eliminację ubóstwa, wzrost gospodarczy, inkluzję społeczną, ochronę środowiska, sprawiedliwość społeczną i pokój. Współpraca międzynarodowa jest niezbędnym elementem w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, ponieważ zagrożenia współczesnego świata mają charakter globalny.

Uniwersytety odgrywają szczególną rolę w koordynowaniu międzysektorowej realizacji celów zrównoważonego rozwoju, ponieważ są one agendami innowacji, rozwoju gospodarczego i społecznego na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym. Ponadto uczelnie i instytucje badawcze stanowią istotne wsparcie w budowaniu społeczeństw opartych na wiedzy.

Niewątpliwie kluczową rolę we współpracy między uniwersytetami odgrywają projekty, zarówno badawcze jak i implementacyjne, realizowane wspólnie z dużymi międzynarodowymi konsorcjami. Pozwala to na tworzenie nowych metodologii, wypracowywanie wspólnych rozwiązań problemów ekonomicznych, gospodarczych, politycznych i społecznych oraz wymianę dobrych praktyk.

Współpraca międzynarodowa między uczelniami to także wymiana pracowników naukowych, pracowników administracji oraz studentów, umożliwiająca transfer wiedzy i umiejętności niezbędnych do realizacji zadań wynikających z celów SDG.

Europejskie uniwersytety i instytuty badawcze, współpracując z lokalnymi i globalnymi partnerami, z otoczeniem społecznym, przyczyniają się do zmian technicznych, gospodarczych i społecznych. Najważniejszą misją uczelni jest kształcenie przyszłych liderów i profesjonalistów, którzy będą w stanie sprostać globalnym wyzwaniom, na które odpowiedzią są Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG).

Przejdź do góry