Jak powstaje standard? Według jakich kryteriów jest skrojony? Co długość nogawki i głębokość kieszeni mogą powiedzieć nam o świecie? Projekt Re-form the norm powstał po to, aby odpowiedzieć na te i wiele innych pytań w odniesieniu do pozornie trywialnego zagadnienia – odzieży roboczej i ochronnej dla kobiet. 

fot. Daria Szczygieł

wystawa, ogród zimowy ECS, wstęp wolny

od 12/03/2025, do 14/04/2025

wernisaż | 12 marca 2025, środa, godz. 18.00

Punktem wyjścia dla projektu były doświadczenia dawnych pracownic Stoczni Gdańskiej, a jego celem zbadanie obecnej sytuacji kobiet w przemyśle morskim, stereotypowo postrzeganym jako męski. Zespół artystyczno-badawczy sprawdzał, jakie kombinezony, kurtki czy rękawice mają służyć kobietom w miejscu pracy i szukał odpowiedzi na pytanie o to, jakie praktyki należy stosować, by wyjść naprzeciw podstawowym potrzebom pracownic.

Mówiąc o niedopasowaniu męskiego standardu do kobiecego ciała, projekt przywołuje wiele nierówności przejawiających się w normach projektowych – w planowaniu miast, środków transportu, przedmiotów codziennego użytku. Poddaje tym samym pod dyskusję zagadnienie normy i uni-formy. Na wystawie zaprezentowane zostaną analizy gabarytów, fasonów oraz ich użyteczności, ale też konceptualne formy opowieści o dyskomforcie, ryzyku, godności.

W skład znakomitego zespołu artystyczno-badawczego wchodzą cztery kobiety: Aneta Bursiewicz – projektantka odzieży, Aneta Lehmann – kuratorka i edukatorka, Anna Miler – badaczka historii kobiet i działaczka społeczna oraz Daria Szczygieł – fotografka.

Wystawie towarzyszyć będą m.in. premiera publikacji podsumowującej projekt oraz tematyczne oprowadzanie po wystawie STOCZNIA w ECS. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń już wkrótce.

Tymczasem zapraszamy na instagramowy profil projektu, by na bieżąco śledzić kolejne etapy jego realizacji: instagram.com/re_form.the.norm.

 

koncepcja kuratorska, koordynacja projektu | Aneta Lehmann

projekt i wykonanie wystawy | Aneta Bursiewicz

fotografie | Daria Szczygieł

wsparcie merytoryczne | Anna Miler

identyfikacja graficzna | Patrycja Mróz

redakcja i korekta | Beata Duszyńska

 

organizatorzy | Uniwersytet Gdański, Europejskie Centrum Solidarności

matronat | Stowarzyszenie Kobiet Branży Morskiej „INSPIRA”

 

RE-WIRING – Realising Girls’ and Women’s Inclusion, Representation and Empowerment

Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Realising Girls’ and Women’s Inclusion, Representation and Empowerment” (RE-WIRING) finansowanego w ramach European Union’s Horizon Europe research and innovation program under Grant Agreement n° 101094497.

 

Kontakt:

Kuratorka wystawy: Aneta Lehman, +48503545762

Kontakt UG: dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG +48606760627