Niemal 3000 uczestniczek i uczestników wzięło udział w szesnastej edycji Kongresu Kobiet 28-29 września 2024 r. w trójmiejskiej Ergo Arenie. Odbywająca się co roku w innym polskim mieście inicjatywa jest platformą dyskusji na tematy istotne z punktu widzenia kobiet. W organizację Kongresu zaangażowani byli między innymi pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego w tym Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.

Fot. K. Rainka

Tegoroczna edycja była poświęcona roli kobiet z budowaniu przyszłości. Zgodnie z hasłem wydarzenia „Świat według kobiet”, gościnie i goście debatowali o prawach kobiet w Polsce, roli kobiet w budowaniu nowoczesnego egalitarnego społeczeństwa, zrównoważonej gospodarki i silnych samorządów wrażliwych na ekologię i płeć. Szerokie spektrum tematów obejmowało sprawy począwszy od praworządności i bezpieczeństwa, przez edukację, zdrowie i sport, kończąc na wyzwaniach dla polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wśród zaproszonych panelistek znalazły się kobiety reprezentujące różne grupy społeczne: naukowczynie, ekspertki, polityczki, lekarki, nauczycielki, przedsiębiorczynie, prawniczki, uczennice, matki.

Uczestniczki zostały powitane przez Matki Założycielki Kongresu Kobiet Henrykę Bochniarz i Magdalenę Środę, prezydentkę Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, prezydentkę Sopotu Magdalenę Czarzyńską-Jachim, prezydentkę Gdyni Aleksandrę Kosiorek, Wojewodę Pomorską Beatę Rutkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

W kongresie uczestniczyła liczna reprezentacja z Uniwersytetu Gdańskiego składająca się zarówno z pracowników naukowych, jak i administracyjnych. W panelu „Partnerstwo z mężczyznami: urlop tacierzyński i nie tylko” prowadzonym przez Karolinę Andrian jedną z panelistek była dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG, członkini komitetu sterującego projektu „RE-WIRING – Realising Girls’ and Women’s Inclusion, Representation and Empowerment” oraz projektu „MINDtheGEPs – Modifying Institution by Developing Gender Equality Plans”.

Z kolei prof. dr hab. Ewa Łojkowska, Rzeczniczka ds. równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi w Uniwersytecie Gdańskim, wzięła udział w panelu „Liderki nauki i nowych technologii” prowadzonym przez Natalię Waloch.

Podczas panelu prof. Ewa Łojkowska mówiła o tym w jaki sposób Plan Równości Płci, realizowany w UG od roku 2021, wpłynął na różne aspekty życia uniwersyteckiego. Zwróciła uwagę, że wpłynął on znacząco na zmiany w kadrze kierowniczej uczelni.

W 2021 roku w Uniwersytecie Gdańskim była jedna prorektorka – w 2024 roku już  trzy.  W trzech uczelniach wchodzących w skład Związku Uczelni Fahrenheita w 2020 były w sumie dwie prorektorki, a w 2024 mamy już osiem – mówiła badaczka.

Kolejne osiągniecia, które wymieniła profesorka to między innymi stworzenie strony internetowej „Kobiety w nauce. Strona im. Elżbiety Koopman-Heweliusz”, na której opisywany jest dorobek naukowczyń  zatrudnionych w UG od początku istnienia uczelni oraz zainicjowanie nagrody „Włączam płeć do badań” za prace magisterskie i doktorskie  uwzględniające w badaniach perspektywę płci obiektu badań (ang. Gendered innovation in science). Wspomniała także o stopniowym wprowadzeniu feminatywów do uniwersyteckich aktów prawnych, umów, na stronę www UG oraz do identyfikacji wizualnej naszej uczelni.

Świat według kobiet. Badaczki z Uniwersytetu Gdańskiego na XVI Kongresie Kobiet

Prof. dr hab. Ewa Łojkowska podczas panelu panelu „Liderki nauki i nowych technologii”. Fot. K. Rainka

W panelu „Wyzwania dla polskiej prezydencji w Unii Europejskiej” prowadzonym przez Aleksandrę Karasińską jedną z panelistek była dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, która 1 października 2024 objęła funkcję Dyrektorki Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Politolożka i menadżerka projektów i prac badawczo-rozwojowych podkreśliła, że kwestie kobiece uzyskały w polityce unijnej, a szczególnie w kryteriach wyboru projektów do finansowania w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej należne miejsce.

Oznacza to przejście z miękkich działań do konkretów – podkreśla dr. hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. – Od 5 stycznia 2023 r. wytyczne dotyczące zasad równościowych opisują jednolity sposób realizacji dwóch zasad horyzontalnych: zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości kobiet i mężczyzn. To duży postęp we wdrażaniu celów postulowanych przez Kongres Kobiet. Aby uzyskać dofinansowanie należy wskazać sposoby zapewniania równości szans. Jestem przekonana po naszej dyskusji panelowej z udziałem Pani Minister oraz wybitnej ekspertki pani profesor Magdaleny Fuszary, że polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, która zbiega się z rozpoczęciem działalności kadencyjnej wielu instytucji europejskich to niezwykły moment na wzmocnienie tych działań.

Świat według kobiet. Badaczki z Uniwersytetu Gdańskiego na XVI Kongresie Kobiet

Dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG podczas panelu „Wyzwania dla polskiej prezydencji w Unii Europejskiej”. Fot. K. Rainka

Jedną z dyskusji zwieńczających pierwszy dzień kongresu był panel „Co z tym Zielonym Ładem?”. W debacie prowadzonej przez Ewę Sufin-Jacquemart uczestniczyła między innymi dr Barbara Kijewska, prof. UG z Centrum Zrównoważonego Rozwoju, która od lat angażuje w działania na rzecz praw kobiet oraz Kongresu Kobiet.

Jestem związana z Kongresem Kobiet od lat. Z jednej strony jako badaczka śledzę jego poczynania jako NGO wywierającego wpływ na tworzenie polityki i decydentów, z drugiej organizacyjnie jako pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Trójmieście – wymienia dr Barbara Kijewska, prof. UG. – Jednakże każdego roku zadziwia mnie jak wielka jest potrzeba rozmawiania, słuchania i dzielenia się swoim doświadczeniem podczas Kongresu. To niebywałe by przy tak nabitym programie, trwającym dwa dni – na ostatnich panelach sale cały czas były wypełnione uczestniczkami!

Świat według kobiet. Badaczki z Uniwersytetu Gdańskiego na XVI Kongresie Kobiet

Dr Barbara Kijewska, Prof. UG, na Kongresie Kobiet. Fot. K. Rainka

Warto również wspomnieć, że podczas całego Kongresu gościnie miały możliwość podziwiać dwie wystawy o kobietach, przygotowane we współpracy z badaczkami z UG. Pierwsza, która była eksponowana w Sali plenarnej, to przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Nauki Gdańskiej wystawa plenerowa: „Pionierki, Badaczki, Liderki. Kobiety gdańskiej nauki”. Druga, zatytułowana „Uczone”  prezentująca 12 gdańskich młodych współczesnych naukowczyń pochodzących z różnych gdańskich uczelni i placówek badawczych była eksponowana w Parku Kobiet. Inicjatorem wystawy „Uczone” był zespół Hevelianum, a wyboru bohaterek wystawy dokonała Rada programowa w skład której weszli profesorowie i profesorki Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz przedstawicielki miasta Gdańska i programu L’Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki. Istotny wkład w powstanie wystawy miały naukowczynie z  Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita, a Przewodniczącą Rady programowej była prof. dr hab. Ewa Łojkowska, prezeska Klubu.