Serdecznie zapraszamy społeczność akademicką oraz osoby spoza uczelni na spotkanie pod hasłem „The Growth, Decay, and Metamorphoses of Plant-Thinking” z prof. Michaelem Marderem, profesorem filozofii na Uniwersytecie Kraju Basków, które odbędzie się w poniedziałek 13 stycznia o godz. 11.30 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (sala 1.22).

Punktem wyjścia do rozmowy będzie publikacja „Myślenie roślin. Filozofia wegetacji”, która w listopadzie ukazała się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Marginesy filozofii zamieszkiwane są przez nie-ludzkie i nie-zwierzęce istoty – w tym rośliny. Podczas gdy współczesna filozofia raczej wystrzega się ontologicznego i etycznego namysłu nad roślinnym życiem, Michael Marder stawia je na pierwszym planie dokonującej się obecnie dekonstrukcji metafizyki. Dowodzi, że rośliny są w stanie oprzeć się totalizującej logice i wyjść poza ciasne granice instrumentalizacji. W jego ujęciu „myślenie roślin” to zarówno niekognitywny, nieideacyjny i nieobrazowy tryb myślenia właściwy roślinom, jak i proces sprowadzania ludzkiej myśli z powrotem do jej korzeni i uroślinniania jej.

Badania Michaela Mardera obejmują filozofię środowiskową, myśl ekologiczną, teorię polityczną oraz fenomenologię. Jest autorem książki poświęconej filozofii „późnej nowoczesności” Jacquesa Derridy („The Event of the Thing: Derrida’s Post-Deconstructive Realism”), teorii politycznej kontrowersyjnego niemieckiego myśliciela Carla Schmitta („Groundless Existence: The Political Ontology of Carl Schmit”) i niedawno wydanej w Polsce książki „Myślenie roślin. Filozofia wegetacji”. Od 2008 współpracuje z francuskim portalem *T*elos.

W spotkaniu wezmą udział tłumacz książki Łukasz Kraj oraz redaktor serii Humanistyka Środowiskowa dr Patryk Szaj. Funkcję moderatora będzie pełnił Łukasz Krajnik (Centrum Języków Obcych).

Spotkanie z Michaelem Marderem jest kontynuacją i rozszerzeniem cyklu WIĘCEJ NIŻ LUDZKIE / MORE-THAN-HUMAN, który skupia się na literaturze, filozofii, sztuce i ruchach społecznych jako językach reagowania na klimatyczną zmianę, dynamicznego przemodelowania hierarchii między tym, co ludzkie / nie-ludzkie / więcej niż ludzkie, relacji z naturą, myślenia o zasobach, modeli społecznego funkcjonowania i odpowiedzialności za zrównoważony rozwój. W cyklu znajdą się debaty i działania artystyczne z obszaru aktywizmu ekologicznego, ekokrytyki, animal i plant studies, posthumanizmu czy ekonomii ekologicznej. Dotąd odbywał się wyłącznie w siedzibie Gdańska Miasta Literatury, a dzięki współpracy GML i wydawnictwa słowo/obraz terytoria z Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Instytutem Filologii Polskiej zyskuje swoją akademicką odsłonę. Zapraszamy również na drugie spotkanie w cyklu z Michaelem Marderem, które odbędzie się we wtorek 14 stycznia o godz. 18.00, przy ul. Długiej 35: https://facebook.com/events/s/myslenie-roslin-filozofia-wege/1780219966109962/

The Growth, Decay, and Metamorphoses of Plant-Thinking

dr Irena Chawrilska

dr Katarzyna Warska