Wspólne budowanie kultury bezpieczeństwa – to najważniejszy cel (a zarazem wyzwanie) związany z realizacją programu „Bezpieczny Uniwersytet”, wpisujący się w część strategii naszej uczelni dotyczącą zagadnień bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem w stronę tego celu było spotkanie warsztatowe w uniwersyteckim Welcome Centre w dniu 28 stycznia br. Do uczestnictwa w warsztatach, podczas których wybierano główne wartości związane z BHP, zaproszono przedstawicieli różnych grup społeczności akademickiej UG. Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG było partnerem wydarzenia.
Fot. Alan Stocki
– Chyba po raz pierwszy w historii tak poważnego dokumentu, jakim jest Strategia UG, mamy do czynienia z wyodrębnieniem kwestii bezpieczeństwa i jakości zarządzania ryzykiem na poziomie celu strategicznego – stwierdził Prorektor ds. Rozwoju i Finansów, dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG, poproszony o otwarcie spotkania. Podziękował Kierownikowi Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia Tomaszowi Klawikowskiemu za inicjatywę podczas budowania strategii UG oraz wyraził radość z rozpoczęcia realizacji cyklu działań związanych z „Bezpiecznym Uniwersytetem”.
– Mamy świadomość tego jak ważne dla wszystkich pracowników Uniwersytetu Gdańskiego jest poczucie bezpieczeństwa, komfortu i „well-being” – powiedziała dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. Podkreśliła, że jednym z celów spotkania jest poznanie perspektyw różnych grup pracowników, by podczas realizacji zadań zgodnie ze strategią UG zadbać o jak najlepsze warunki i samopoczucie w pracy.
Prowadzący warsztaty Tomasz Klawikowski omówił ideę spotkań oraz przedstawił szereg dotychczas zrealizowanych działań: od ujednolicenia procedur BHP po inicjatywy związane z promowaniem wiedzy i świadomości na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, takie jak konferencja BHP czy realizowane na UG programy zdrowotne. Wymienił dwa najważniejsze cele strategiczne związane z bezpieczeństwem: jedno dotyczy budowania świadomości i wiedzy na temat BHP, drugie zaś – ewaluacji polityki bezpieczeństwa na Uniwersytecie Gdańskim. Tym, do czego Tomasz Klawikowski chciałby dążyć, jest taka organizacja, w której pracownicy stosują zasady bezpieczeństwa dlatego, że chcą je stosować, a nie dlatego, że muszą. Prowadzący zwrócił przy tym uwagę na wyzwanie związane z ogromnym zróżnicowaniem środowiska uczelni. Właśnie dlatego na warsztaty zaproszono przedstawicieli różnych grup społeczności akademickiej.
– Wiele organizacji zaczyna budować kulturę bezpieczeństwa dopiero w obliczu katastrofy – zauważył Tomasz Klawikowski. – My natomiast mamy komfort działania bez takiej presji. Możemy świadomie podjąć decyzję: tak, chcemy od dzisiaj rozwijać kulturę bezpieczeństwa w Uniwersytecie Gdańskim.
Uczestnicy pozytywnie wypowiadają się o warsztatach:
– Doceniam włączenie pracowników w procesy mające na celu polepszenie warunków pracy. Jestem ciekawa, do czego to doprowadzi – powiedziała Małgorzata Sokołowska z Biura Wsparcia Realizacji Projektów. Zapytana o obszary do usprawnienia w przyszłości, wskazała na potrzebę stworzenia wspólnego miejsca na komunikowanie potrzeb pomiędzy wydziałami. – Samo spotkanie oceniam bardzo pozytywnie. Jestem też ciekawa kolejnych szkoleń.
Zasadniczym przedmiotem warsztatów była identyfikacja – podczas pracy w zespołach – wartości związanych z BHP, ważnych z punktu widzenia uczestników. Efekty pracy uczestników były wizualizowana przez graficzkę. Przedstawiono również plan dalszych działań związanych z przedsięwzięciem „Bezpieczny Uniwersytet”, obejmujących – oprócz spotkań warsztatowych – stworzenie strony internetowej, szkolenia czy konkursy. To pierwszy i ważny, ale z pewnością nie ostatni krok do budowania kultury bezpieczeństwa na Uniwersytecie Gdańskim.
Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP UG