W ostatnich latach międzynarodowe migracje uznano za jeden z najważniejszych procesów społecznych, który silnie wpływa na sferę polityki, ekonomii oraz tożsamości kulturowej. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do Polski, która w bardzo krótkim czasie przeszła przyspieszoną transformację z kraju emigracyjnego w kraj emigracyjno-imigracyjny. Kierując się poczuciem współodpowiedzialności za efekty zmian wywoływanych przez migracje, zwłaszcza na poziomie lokalnym i regionalnym, 1 października 2024 r. Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego otworzyło w swoich strukturach nowy program Obserwatorium Migracji.

Obserwatorium będzie stanowić forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy badaczami, praktykami, instytucjami administracji publicznej (zarówno szczebla państwowego jak i samorządowego), społecznościami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami itp.

Na koordynatora Obserwatorium Rektor UG powołał dr. Rafała Raczyńskiego – politologa, adiunkta w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii UG, głównego specjalistę ds. badawczych w Muzeum Emigracji w Gdyni, członka Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk oraz Pomorskiej Rady do Spraw Regionalnej Polityki Migracyjnej.

Obserwatorium Migracji ma na celu monitorowanie i analizę procesów migracyjnych zarówno w skali lokalnej, regionalnej, jak i państwowej – mówi dr Rafał Raczyński. –  Jego zadaniem jest dostarczanie rzetelnych danych, ekspertyz, raportów oraz analiz, które mogą służyć jako podstawa do podejmowania decyzji przez władze publiczne, organizacje pozarządowe oraz sektor prywatny. Obserwatorium będzie również prowadziło badania nad integracją migrantów i migrantek, wpływem migracji na rynek pracy oraz kwestiami związanymi z wielokulturowością.

Zakres działań Obserwatorium obejmuje takie obszary jak:

• monitorowanie i analiza danych migracyjnych: systematyczne zbieranie i przetwarzanie danych dotyczących migracji, w tym przepływów migracyjnych oraz sytuacji społeczno-ekonomicznej migrantów;
  • badania naukowe: prowadzenie interdyscyplinarnych badań nad różnymi aspektami migracji, w tym ich przyczynami, skutkami oraz politykami migracyjnymi;
  • doradztwo i konsultacje: wsparcie dla instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz firm w zakresie tworzenia i wdrażania polityk oraz strategii dotyczących migracji;
  • edukacja i szkolenia: organizowanie warsztatów, seminariów oraz programów szkoleniowych dla urzędników, pracowników organizacji pozarządowych, studentów oraz innych zainteresowanych stron;
  • współpraca międzynarodowa: nawiązywanie partnerstw z ośrodkami badawczymi na całym świecie w celu wymiany wiedzy, doświadczeń oraz dobrych praktyk.

Działania badawcze i eksperckie podejmowane w ramach Obserwatorium Migracji są kierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym:

• instytucji publicznych: władz lokalnych i centralnych, które potrzebują danych i analiz do tworzenia polityk migracyjnych;
  • organizacji pozarządowych: działających na rzecz migrantów, potrzebujących wsparcia w zakresie badań i doradztwa;
  • sektora prywatnego: przedsiębiorstw zainteresowanych wpływem migracji na rynek pracy oraz kwestiami związanymi z zatrudnianiem migrantów;
  • środowiska akademickiego: badaczy i studentów, którzy mogą korzystać z zasobów i badań prowadzonych przez Obserwatorium;
  • społeczności lokalnych: mieszkańców regionu, dla których dostęp do rzetelnych informacji o migracji może być kluczowy w budowaniu świadomości i zrozumienia procesów społecznych.

Obserwatorium Migracji będzie integrować działania akademickie, badawcze i praktyczne. Jego działalność przyczyni się do lepszego zrozumienia zjawiska migracji oraz wspierania procesów integracji migrantów, jednocześnie dostarczając kluczowych narzędzi decydentom oraz innym interesariuszom.

25 października 2024 r. o godzinie 10.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się uroczysta inauguracja Obserwatorium Migracji z udziałem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Moniki Chabior, JM Rektora UG, prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego, Dyrektorki Centrum Zrównoważonego Rozwoju dr hab. Sylwii Mrozowskiej, prof. UG oraz przedstawicieli władz samorządowych województwa pomorskiego i organizacji pozarządowych. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu zapraszamy do kontaktu mailowego: szymon.gronowski@ug.edu.pl

Więcej informacji ona temat programu można przeczytać na stronie: Obserwatorium Migracji – Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (CZRUG)