Jak wykorzystać szansę związaną z gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ) w parkach naukowych, technologicznych i przemysłowych – to temat warsztatów, które odbyły się 21 maja 2024 r. w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu CIR-CO-WAY poświęconego współpracy polsko-norweskiej w obszarze zielonej transformacji i budowaniu potencjału polskich parków w obszarze GOZ. Organizatorami wydarzenia były: Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Agencja Rozwoju Pomorza SA oraz Skogmo Industripark z Norwegii.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele parków naukowo-technologicznych, partnerzy projektu oraz eksperci w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego. Podczas spotkania zaprezentowano między innymi wyniki badania na temat gotowości polskich parków naukowo-technologicznych do wdrażania rozwiązań opartych na zasadach gospodarki cyrkularnej oraz opinie przedstawicieli firm norweskich skupionych w Skogmo Industripark na temat gospodarki obiegu zamkniętego.

Kluczową częścią warsztatów była dyskusja mająca na celu kapitalizację rezultatów projektu, w tym przede wszystkim propozycje przyszłej współpracy projektowej zaangażowanych stron. Pojawiło się wiele ciekawych tematów i propozycji, które będą doprecyzowywane w najbliższej przyszłości. Kolejne warsztaty, tym razem dedykowane przede wszystkim firmom skupionym w parkach naukowo-technologicznych i przemysłowych zaplanowane są na 11.06.2024 r. w Krakowskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Czym jest projekt CIR-CO-WAY?

Projekt Agencji Rozwoju Pomorza „CIR-CO-WAY – Polish-Norwegian way to the circular cooperation in industrial, science and technology parks”, którego partnerami są Uniwersytet Gdanski i Skogmo IndustriPark jest finansowany w ramach inicjatyw z zakresu zielonej transformacji Funduszu Współpracy Dwustronnej (FWD) programu EOG – Funduszy Norweskich.

Projekt dotyczy polsko-norweskiej współpracy w celu podniesienia kompetencji i zwiększenia roli parków naukowych, przemysłowych i technologicznych w zielonej transformacji, zwłaszcza w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy).  W tracie jego realizacji zespoły ARP, CZRUG i Skogmo IndustriPark opracowują rekomendacje i przewodnik dobrych praktyk w zakresie GOZ do wykorzystania przez interesariuszy projektu.