Integracja migrantów stała się przede wszystkim wyzwaniem społecznym, wymagającym rzetelnej debaty i wielopoziomowej strategii, w której zarówno rząd, samorządy jak i trzeci sektor mają jasno określone swoje kompetencje i obowiązki. Takie wnioski płyną z seminarium naukowego „Integracja migrantów i migrantek w województwie pomorskim – wyzwania i perspektywy”, które 8 maja zorganizowało Muzeum Emigracji w Gdyni razem z Instytutem Politologii UG, Zespołem Analiz Polityki Migracyjnej Komitetu Badań nad Migracjami PAN oraz Obserwatorium Migracji Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Fot. Anna Wróblewska

Muzeum Emigracji gościło w swoich murach przedstawicieli administracji samorządowej, wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, pracodawców, szkół i przedszkoli.

Potrzebna jest rzetelna dyskusja i refleksja nad zagadnieniami imigracyjnymi, które w przyszłości będą przesądzały o stopniu spójności naszego społeczeństwa. Skala zainteresowania naszym wydarzeniem potwierdza, że województwo pomorskie jest dziś liderem działań integracyjnych w Polsce – zauważył dr Rafał Raczyński, Koordynator Obserwatorium Migracji Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.

Karolina Grabowicz-Matyjas, Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, witając gości seminarium zwróciła uwagę, że masowy napływ ludzi do Polski i wyzwania z tym związane jeszcze silniej uwypuklają rolę, jaką powinny pełnić instytucje kultury w procesie integracji środowisk lokalnych.

Słowo wstępu wygłosiła również dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Dyrektor CZRUG. – Musimy przygotować się do zarządzania migracjami. To największe wyzwanie, przed którym stoimy – podkreśliła.

Główne tematy:

  • O rolach i relacjach współpracy pomiędzy rządem, samorządem i społeczeństwem obywatelskim w procesie tworzenia i wdrażania strategii integracyjnej opowiedział Bartłomiej Potocki, Dyrektor Departamentu Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  • Agnieszka Zabłocka, Dyrektorka Departamentu Kancelarii Marszałka Województwa, przybliżyła regionalny wymiar polityki migracyjnej w województwie pomorskim.
  • O potrzebie lokalnych polityk migracyjnych oraz wyzwaniach miast wobec wyzwań integracyjnych mówił dr hab. Michał Nowosielski, prof. WSB Merito z Centrum Badań nad Migracjami, Integracją i Pomocą Humanitarną, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku.
  • Dzisiejsza dydaktyka językowa osób z doświadczeniem migracji nie ogranicza się do nauki gramatyki i słownictwa. Jak podkreślił prof. dr hab. Przemysław E. Gębal z Obserwatorium Migracji CZRUG, to dyscyplina akademicka rozwijająca kompetencje kulturowe, społeczne i emocjonalne uczących się.

Prelegenci wzięli również udział w panelu „Jak kształtować kompleksową politykę integracyjną?”, który moderowali dr Rafał Raczyński i dr Kamila Kowalska (Obserwatorium Migracji CZRUG).

Miło nam też poinformować, że podczas wydarzenia dr Rafał Raczyński został laureatem nagrody naukowej im. Ireny i Franciszka Skowyrów za wybitne osiągnięcia w badaniach nad historią i teraźniejszością polskiej diaspory w świecie. Nagrodę przekazał ks. dr hab. Sławomir Zych, Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.