Zapraszamy na spotkania otwarte w formie kawiarni naukowych przybliżające działalność naukową pracowników Uczelni szerszemu odbiorcy.

Poniedziałek, 25 kwietnia 2022 roku, godzina 18.00

Wykład „Co to znaczy żyć na ekologiczny kredyt i jak możemy to zmienić?” przedstawi dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG z Katedry Ekonomiki Transportu, Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Abstrakt:

Światowa gospodarka zużywa znacznie więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć lub dostarczyć. Już teraz ludzkość konsumuje 1,6 razy więcej zasobów niż wynoszą możliwości regeneracyjne planety. Oznacza to, że prawie każdy kraj z roku na rok zaciąga coraz większy kredyt ekologiczny. Od okresu rewolucji przemysłowej świat rozwija się w modelu linearnym opartym na często rabunkowej eksploatacji zasobów i produkcji coraz większej ilości odpadów.

Ślad ekologiczny (ang. ecological footprint) określa nasz wpływ na środowisko. Dokładnie, ile hektarów lądów i oceanów potrzeba do zaspokojenia naszych potrzeb oraz absorpcji produkowanych przez nas odpadów. Musimy pamiętać, że wpływ na ekosystem zależy od miliardów naszych codziennych decyzji. To bardzo ważne, żeby świadomie je podejmować. Czy zastanawiałeś się jaki jest Twój wkład w wielkość śladu ekologicznego i jak możesz go zmniejszyć? Na spotkaniu porozmawiamy na tematy ważne w kontekście wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju i poprawy naszych relacji środowiskowych i zastanowimy się jak możemy poprawić nasz ślad ekologiczny i zmniejszyć nasz ekologiczny kredyt?

To tylko niektóre z zagadnień, na które spróbujemy znaleźć odpowiedź w czasie najbliższej kawiarni naukowej. Jeśli losy świata są dla Ciebie ważne zapraszam do dyskusji.

Osoby, które mają ochotę zadać pytanie, mogą je przesłać do piątku, 23 kwietnia 2022 r. na adres: oblicza.nauki@ug.edu.pl

Link do wykładu:  Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Można dołączyć na komputerze lub w aplikacji dla urządzeń przenośnych.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt prowadzony jest przez Wydział Chemii UG i Wydział Ekonomiczny UG.

Projekt „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim – znane i nieznane oblicza nauki”  dofinansowano
z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach projektu:
https://chemia.ug.edu.pl/wspolpraca/popularyzacja_nauki/science_clubs_w_ug
https://ekonom.ug.edu.pl/web/biznes/index.html?lang=pl&ao=science_clubs_-_znane_i_nieznane_oblicza_nauki