Za nami warsztaty podsumowujące spotkania interwencyjne zorganizowane w ramach projektu „Zwiększenie dostępu migrantów do informacji o szczepionkach w Trójmieście” finansowanego z programu Granty Interwencyjne Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. 

Spotkanie podsumowujące interwencje z migrantami (przeprowadzone w lutym i marcu 2024 roku) poprowadziła dr Elżbieta Czapka (koordynatorka projektu). Oprócz ambasadorek migrantów, które rekrutowały uczestników projektu oraz lekarzy pełniących rolę ekspertów w projekcie, w warsztatach wziął udział zespół projektowy (dr Irena Chawrilska, dr Weronika Kamińska- Skrzyńska, prof. Łukasz Balwicki), a swoim doświadczeniem podzieliły się badaczki z Centrum Pandemicznego w Alrek Health Cluster, Bergen: profesor Esperanza Diaz – Dyrektor Centrum i Marta-Johanna Svendsen.

Podczas warsztatów omówiono efekty interwencji. Okazuje się, że część uczestników projektu skorzystała z pomocy medycznej dzięki informacjom uzyskanym podczas spotkań na Uniwersytecie Gdańskim.

Projekt pokazał, iż dostęp do informacji medycznej z wiarygodnego źródła, a w naszym przypadku byli nim wspaniali i zaangażowani lekarze, ułatwia podejmowanie świadomych działań związanych z własnym zdrowiem. Wiemy, że wielu uczestników naszych spotkań zapisało siebie i swoje dzieci na szczepienia – zwraca uwagę dr Elżbieta Czapka, koordynatorka projektu.

Podczas spotkania dr Irena Chawrilska zaprezentowała ramę teoretyczną i strukturę warsztatów z języka polskiego medycznego dla migrantów z Ukrainy, które również są elementem projektu.

Na koniec badaczki z Bergen przedstawiły efekty badawcze projektu oraz podzieliły się refleksjami na temat podobnego projektu interwencyjnego realizowanego w Bergen.

Współpraca między środowiskiem akademickim a migrantami w czasach kryzysu jest możliwa i przynosi wiele korzyści zarówno migrantom, jak i całemu społeczeństwu. Dialog między środowiskiem akademickim a społeczeństwem musi opierać się na zaufaniu i być pielęgnowany również w czasach pokoju. Celem tego dialogu powinien być rozwój sprawiedliwych usług opieki zdrowotnej, a staranna ewaluacja projektów, takich jak Ambasador Zdrowia, pomaga nam zastanowić się nad lepszymi rozwiązaniami z zakresu opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli – mówi prof. Esperanza Diaz.

Projekt „Zwiększenie dostępu migrantów do informacji o szczepionkach w Trójmieście”

Projekt pod nazwą „Zwiększenie dostępu migrantów do informacji o szczepionkach w Trójmieście” jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Granty Interwencyjne. Grant jest realizowany przez dr Elżbietę Czapkę (UG), dr Weronikę Kamińską-Skrzyńską (GUMed), dr Irenę Chawrilską (UG), Jolantę Mrozek–Kwiatkowską (UG) w ścisłej współpracy z zespołem badaczy z Centrum Pandemicznego z siedzibą w Alrek Health Cluster, Bergen (profesor Esperanzą Diaz – Dyrektor Centrum, Martą-Johanną Svendsen oraz Andreą Magugliani).

Projekt obejmuje działania badawcze, których realizacja, ze względu na konieczność szybkiego reagowania, nie jest możliwa w drodze aplikowania o inne istniejące mechanizmy finansowania. Porusza temat dostępu do wiedzy o szczepieniach wśród uchodźców, różnic w kalendarzach szczepień, niskiej egzekwowalności obowiązku szczepień oraz narastającej aktywności ruchów antyszczepionkowych. Wiedza, zadawane pytania i wspólne rozwiewanie wątpliwości dotyczących szczepień mogą potencjalnie wpłynąć na poczucie odpowiedzialności zbiorowej odnośnie do zdrowia publicznego w Polsce, co może przynieść korzyści imigrantom oraz wszystkim mieszkańcom Polski.

W ramach projektu w partnerstwie zagranicznym trwają działania edukacyjno-angażujące, składające się z trzech etapów:

  1. diagnozy – dotyczącej między innymi omówienia wyzwań społecznych związanych z pandemią, przygotowania materiałów diagnostycznych i dydaktyczno-konsultacyjnych,
  2. interwencji i włączenia – w tym monitoringu zapraszania innych imigrantów, organizacji i przeprowadzania interwencji,
  3. ewaluacji na obszarze Trójmiasta, w tym przeprowadzenia ustrukturyzowanych wywiadów pogłębionych i analizy wyników, przygotowanie zaleceń.

Realizacja projektu zakończy się 03.07.2024 r.