W piątek, 7 marca 2025 r. w Centrum Zrównoważonego Rozwoju odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne osób współpracujących z Obserwatorium Migracji.

Program Obserwatorium Migracji Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG ma na celu monitorowanie i analizę procesów migracyjnych w Polsce i na świecie. Jego zadaniem jest dostarczanie rzetelnych danych, ekspertyz, raportów oraz analiz, które mogą służyć jako podstawa do podejmowania decyzji przez władze publiczne, organizacje pozarządowe oraz sektor prywatny. Koordynatorem Obserwatorium jest dr Rafał Raczyński, politolog, adiunkt w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego, członek Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk oraz Pomorskiej Rady do Spraw Regionalnej Polityki Migracyjnej.

Po inauguracji działalności w październiku 2024 r. do Obserwatorium Migracji zaczęli zgłaszać się badacze z Uniwersytetu Gdańskiego zainteresowani współpracą naukową i projektową. W związku z dużym pozytywnym odzewem dr Rafał Raczyński utworzył w ramach programu zespół współpracowników Obserwatorium Migracji. W jego skład weszli przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych takich jak socjologia, historia, politologia, geografia czy marketing. Pełną listę osób współpracujących można znaleźć na stronie programu.

7 marca 2025 r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne zespołu. Naukowcy zostali powitani przez dr. Rafała Raczyńskiego, który opowiedział o genezie obserwatorium migracji, jego bieżących działaniach oraz planach na przyszłość. Monika Adamczuk, menedżer projektów CZRUG, zaprezentowała założenia nowej strategii Uniwersytetu Gdańskiego 2025-2030 oraz wytłumaczyła w jaki sposób jej cele są osadzone w działaniach Centrum Zrównoważonego Rozwoju, w tym Obserwatorium Migracji i jak wygląda ich parametryzacja. W spotkaniu uczestniczyli: dr Kamila Kowalska, Tomasz Lidzbarski, dr Paweł Nieczuja-Ostrowski, dr Joanna Leska-Ślęzak, dr hab. Bartosz Mika, prof. UG, dr Dorota Jaworska, dr hab. Maja Grabkowska, dr Magdalena Szmytkowska, dr Dominika Studzińska, prof. dr hab. Przemysław E. Gębal oraz dr hab. Adam Romejko, prof. UG.

Obserwatorium Migracji zamierza rozwijać swoją działalność i sieć współpracy, organizując spotkania i warsztaty, także z udziałem praktyków i przedstawicieli instytucji rządowych. Jak zapowiedział dr Rafał Raczyński, w najbliższych miesiącach planowana jest także organizacja wystawy „Imigrantopolis” – prezentującej obecność migrantów w przestrzeniach miejskich. Wystawa ma przyczynić się do upowszechniania wiedzy na temat współczesnych ruchów migracyjnych, co jest jednym z celów Obserwatorium.