Transformacja energetyczna, która ma miejsce na Pomorzu, to nie tylko budowa farm wiatrowych, ale także planowana pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa w Choczewie. To przedsięwzięcie, które bez odpowiedniej kadry pracowników nie ma szans na realizację.

Ponieważ w regionie np. spawacze i monterzy instalacji budowlanych znajdują się wśród zawodów deficytowych potrzebni będą pracownicy migrujący.

– W tym wypadku bez wsparcia pracowników zagranicznych, rozwój Pomorza będzie stawał się coraz trudniejszy – wyjaśnia dr Rafał Raczyński, koordynator Obserwatorium Migracji w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Dr Kamila Kowalska z Instytutu Politologii i Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Gdańskiego zwraca uwagę, że Pomorze ma potencjał, aby stać się centrum innowacji oraz miejscem, w którym różnorodność i umiejętności pracowników z całego świata będą w pełni wykorzystywane.

Polecamy artykuł dostępny na stronie pomorskie.eu 

Więcej informacji medialnych, w których przedstawiane są sprawy dotyczące Uniwersytetu Gdańskiego oraz badania prowadzone przez nasze naukowczynie i naukowców – w Subiektywnym przeglądzie mediów. Czytaj tu.

Artykuły wybiera: Magdalena Nieczuja – Goniszewska, rzeczniczka prasowa UG

magdalena.nieczuja-goniszewska@ug.edu.pl

Magdalena Nieczuja – Goniszewska/Rzeczniczka Prasowa UG