Kim staje się człowiek, który ucieka ze swojego kraju? Czy zatraca swoją tożsamość? A może zyskuje nową?

W czwartek, 9 czerwca 2022 r. w Centrum Filmowym UG odbyła się projekcja filmu „Przeżyć” (2021) w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena. Wielokrotnie nominowana i nagradzana animowana produkcja opowiada historię Amina, który uciekł z Afganistanu przed wojną. Bohater pokonuje długą drogę w poszukiwaniu domu i swojego miejsca na świecie, w którym naprawdę może być sobą. Film to osobista historia o stawianiu czoła przeszłości, dorastaniu i odkrywaniu swojej tożsamości seksualnej.

Pokaz filmu był połączony z dyskusją „Trudne migracje? O kryzysie uchodźczym raz jeszcze”, którą poprowadziła dr Marta Maciejewska. Widzowie po objerzeniu filmu mieli szansę wymienić swoje opinie o dziele Rasmussena oraz dowiedzieć się więcej o kryzysach migracyjnych współczesnego świata. Swoimi doświadczeniami badań nad migracjami i pomocy uchodźcom podzieliła się dr Elżbieta Czapka, socjolożka z Wydziału Nauk Społecznych UG.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez dr Irenę Chawrilską w ramach programu Kulturalnie o Zrównoważonym Rozwoju CZR UG.