Studentko! Studencie! Szukasz miejsca do odbycia praktyki? Zajrzyj do Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego! Zapewniamy: szkolenia, opiekę merytoryczną, elastyczny czas pracy, możliwość zdobycia doświadczenia w pracy badawczej i projektowej oraz współpracy z otoczeniem zewnętrznym. U nas możesz odbyć obowiązkowe praktyki studenckie.

Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczyna nabór uzupełniający na praktyki w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023. To już trzecia edycja programu CZRUG, z którego do tej pory skorzystało ponad 20 praktykantów. Szukamy studentów zainteresowanych koncepcją zrównoważonego rozwoju.

Centrum jest miejscem, w którym studenci są zawsze mile widziani. Z chęcią włączamy się w studenckie inicjatywy i wspieramy je, czasem nawet rzeczowo. Czas praktyki to okazja na poznanie się, współdziałanie i doskonalenie. Współpracujemy między innymi z uczelnianym zespołem prasowym, gdzie nasi praktykanci mogą sprawdzić się tworząc swoje pierwsze materiały prasowe. Zapraszamy! – zachęca dra Barbara Kijewska, koordynatorka Programu praktyk CZRUG, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk Społecznych UG.

Kogo szukamy?

Ofertę naszych praktyk kierujemy przede wszystkim do studentów kierunków humanistycznych, takich jak:

  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna
  • filologia polska
  • filologia angielska
  • dyplomacja
  • bezpieczeństwo narodowe
  • filozofia
  • politologia
  • socjologia
  • administracja
  • zarządzanie
  • ekonomia i finanse

Co możesz u nas robić?

Jesteśmy jednostką interdyscyplinarną, dlatego wachlarz możliwości jest ogromny. Nasi praktykanci zajmują się między innymi pomocą w realizacji działań projektowych, organizacji naszych konferencji i seminariów, redakcją i edycją materiałów popularnonaukowych, współpracą w zakresie prowadzenia mediów społecznościowych, analizą aktywności instytutów badawczych.

Jedną z naszych flagowych inicjatyw jest program Rozmowy o zrównoważonym rozwoju. Część rozmów jest nagrywana w studio telewizyjnym. Ich formuła zakłada wywiady z naukowcami, które prowadzą studenci. Udział w takiej rozmowie to doskonała okazja do sprawdzenia się w roli dziennikarza, który zadaje (także) trudne pytania. Celem rozmów „Studenci pytają…” jest popularyzacja nauki i przybliżanie dokonań naukowców szerokiej społeczności akademickiej.

Dlaczego warto skorzystać z oferty praktyk CZRUG?

Rozwój zrównoważony to „rozwój odpowiadający obecnym potrzebom bez uszczerbku dla możliwości spełnienia swoich potrzeb przez przyszłe pokolenia” [ONZ, 1987]. Jako cel polityki globalnej koncepcja zrównoważonego rozwoju została przyjęta przez niemal wszystkie państwa świata podczas szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992r. pod postacią Agendy 21. W 2015r. państwa członkowskie ONZ jednogłośnie przyjęły obecnie obowiązującą i wdrażaną rezolucję Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, która została określona strategią rozwoju świata do 2030r. Zawiera ona 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, do których przypisanych zostało 169 zadań. Wśród nich znajdują się działania na rzecz redukcji ubóstwa, zapewnienia dostępu do edukacji, do żywności i czystej wody, równości szans, wspierania praw człowieka, pokoju i stabilności na świecie, ochrony środowiska naturalnego oraz łagodzenia zmian klimatu i dostępu do zrównoważonych źródeł energii.

Praktyki w CZRUG to przede wszystkim współpraca zespole. Nowym osobom w naszym zespole zapewniamy szkolenie oraz bezpośredni kontakt z pracownikami – chętnie pomagamy i wspieramy inicjatywy naszych studentów.

– Udział w praktykach uważam za jak najbardziej udany, dzięki analizie Think Tanków i zapoznaniu się z dwoma wywiadami dowiedziałem się dużo o idei zrównoważonego rozwoju […] nauczyłem się technik prowadzenia wywiadu oraz jego analizy tematycznej, które z pewnością wykorzystam w przyszłości – mówi Joachim, student, który wziął udział w pierwszej edycji programu praktyk.

Zainteresowanym studentom proponujemy także ofertę warsztatów m.in. z zarządzania projektami, organizacji konferencji, prezentacji podczas wystąpienia publicznego, czy analizy danych zastanych. Całą ofertę kursów można sprawdzić pod tym linkiem.

Udział w warsztatach w wielokulturowym gronie pozwolił mi poznać różne perspektywy i doświadczenia moich rówieśników z wielu stron Europy i świata. Warsztaty dotyczące analizy danych zastanych i analizy tematycznej wywiadów pomogły mi rozwijać moje kompetencje badawcze, niezbędne w pracy początkującego socjologa – dodaje Agnieszka, studencka socjologii.

Zobacz więcej opinii naszych praktykantów.

Decydując się na praktyki w Centrum studenci mają także szansę zdobycia doświadczenia w pracy badawczej i pracy z partnerami, z którymi współpracuje Centrum.

O dobrej kawie, dostępie do komputera i internetu oraz świetnej atmosferze pracy chyba nawet nie musimy wspominać 😊

Jak aplikować?

Zainteresowana/y? Pierwszy krok należy do Ciebie! Wystarczy, że prześlesz swoje zgłoszenie na adres:

czrug@ug.edu.pl

Nie zapomnij dołączyć listu motywacyjnego przedstawiającego zainteresowania związane ze zrównoważonym rozwojem (praca licencjacka, działalność w organizacjach społecznych, chęć związania przyszłej kariery zawodowej z obszarem SDG). W tytule wiadomości wpisz: praktyka studencka.

Zależy nam, żeby osoby, które trafią do naszego zespołu mogły jak najlepiej wykorzystać czas praktyk, podnosząc swoje kompetencje, dlatego przeanalizujemy dokładnie wszystkie aplikacje i zastanowimy się, jak może wyglądać nasza współpraca. Następnie odpowiemy na Twoje zgłoszenie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaprosimy cię na rozmowę, żebyśmy mogli się lepiej poznać. Stąd już krótka droga do początku Twojej przygody w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Czekamy na ciebie!