Studenci idoktoranci z uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Fahrenheita zaprezentowali przed władzami rektorskimi i dziekańskimi UG, GUMed i PG innowacyjne prototypy, które mogą zmienić naszą przyszłość. Zwyciężył projekt „Elektrownia Przyszłości’ zespołu z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego autorzy pojadą na zagraniczną konferencję poświęconą tematyce zrównoważonej energii. W Kapitule konkursu Uniwersytet Gdański reprezentowały dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG (Dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju) i dr hab. Małgorzata Łosiewicz, prof. UG (Dyrektor Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG).

fot. Gregmar

Konkurs organizowany przez Uczelnie Fahrenheita przyciągnął wyjątkowe talenty, które nie tylko zaprezentowały swoje międzyuczelniane projekty, ale również wizje, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki podchodzimy do ekologii, zarządzania odpadami i zdrowia publicznego. Prototypy, takie jak Elektrownia Przyszłości, TIGO Trash-in-Gas-Out oraz SolarHealth Hub, zdobyły uznanie Kapituły, która w czerwcu 2024 roku przyznała im dofinansowanie na realizację pomysłów. Prezentacje efektów prac podczas finału wzbudziły entuzjazm wśród uczestników, którzy chętnie zadawali także pytania dotyczące realizacji i możliwości dalszego rozwoju tych projektów.

– Uczelnie Fahrenheita nie po raz pierwszy zachęcają społeczność studencką do tworzenia projektów międzyuczelnianych. Część z nich dofinansowujemy. Za to po raz pierwszy ten konkurs został ukierunkowany na zawężoną tematykę i dotyczy wyłącznie rozwiązań z zakresu zrównoważonej energii. Ten konkurs to doskonała okazja, by młodzi naukowcy mogli pokazać swoje umiejętności i pomysły, ale także, żeby nawiązali współpracę interdyscyplinarną. W Gdańsku mamy wiele talentów, które mogą przyczynić się do wprowadzenia realnych zmian w naszej codzienności – powiedziała prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Przedstawione międzyuczelniane projekty ilustrują wyjątkowe pomysły młodych naukowców:

  • Elektrownia przyszłości – zespół z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w składzie: Mateusz Baluk, Damian Makowski, Dawid Strzelecki, Julia Dunajska, Aleksandra Kotz oraz Aleksandra Kierczak przedstawił Elektrownię przyszłości – zintegrowany prototyp fotoelektrochemicznej celki, wykorzystującej energię odnawialną ze słońca i wiatru do produkcji zielonego wodoru.
  • TIGO Trash-in-Gas-Out – zespół z Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Michał Dominów, Rafał Kowalski, Łukasz Arcimowicz i Dzmitry Dauhalevich opracował innowacyjny reaktor do przetwarzania odpadów organicznych i tworzyw sztucznych, wykorzystujący nowoczesne procesy, takie jak piroliza, reforming i efekty synergiczne, co może zrewolucjonizować podejście do gospodarki odpadami i produkcji wodoru.
  • SolarHealth Hub – Koło Naukowe Medical Intelligence Lab z Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego tworzy przenośny hub zdrowotny zasilany energią słoneczną. Projekt ma na celu zapewnienie mieszkańcom rejonów o utrudnionym dostępie do opieki medycznej możliwości wykonywania podstawowych pomiarów zdrowotnych, łącząc nowoczesną technologię z potrzebami społeczności. Zespół odpowiedzialny za realizację tej wizji tworzą: Daniel Cieślak (PG, GUMed), Michalina Razik (PG), Kinga Grzęda (PG), Zuzanna Mederska (PG), Karolina Zielińska (PG) oraz Anna Prus (GUMed, UG).

Kapituła konkursu obradowała w składzie:

  • prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • z ramienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. dr hab. Michał Pikuła (Pracownia Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej GUMed), Paweł Orłowski (przewodniczący Rady Uczelni GUMed) i Mateusz Kirjak, Dział Projektów Badawczych GUMed
  • z Politechniki Gdańskiej: prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska (Wydział Chemiczny PG), prof. Jacek Barański (Instytut Energii PG) i dr inż. Damian Głowienka, Instytut Fizyki i Informatyki Stosowanej PG
  • z Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG (Wydział Nauk Społecznych UG) i dr hab. Małgorzata Łosiewicz, prof. UG (Instytut Mediów UG)
  • Jarosław Kobus, Prezes zarządu oraz Maciej Szozda z Aramco Fuels Poland.

Nagrodzonym zespołom serdecznie gratulujemy!

fot. Gregmar

oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP/Szymon Gronowski