Warsztaty malowania z bliskimi, quiz o zrównoważonym rozwoju czy warsztaty o prawach zwierząt– to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na stoisku Centrum Zrównoważonego Rozwoju podczas Pikniku Nauki Fahrenheita. Impreza pod hasłem „Nauka z klimatem” została zorganizowana 28 maja 2023 r. przez Uczelnie Fahrenheita oraz Hewelianum.
W ramach miasteczka naukowego goście Pikniku mieli okazję poznać wziąć udział w warsztatach i eksperymentach przygotowanych przez trzy uczelnie: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański. To jednak nie jedyne atrakcje. Najmłodsi mogli wziąć udział między innymi w spektaklu „Laboratorium Fahrenheita”, czy grze terenowej „Harpuś”. Pełną relację można przeczytać na stronie Uczelni Fahrenheita.
Również Centrum Zrównoważonego Rozwoju zostało zaproszone do przygotowania własnego stoiska podczas imprezy. W namiocie CZRUG można było między innymi wziąć udział w quizie na temat celów zrównoważonego rozwoju. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także dialogi malarskie – warsztaty wspólnego malowania pt. „Życzenia dla Ziemi” przygotowane i poprowadzone przez dr Małgorzatę Karczmarzyk, malarkę, pedagoga i badaczkę z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych UG.
– Uczestnicy malowali piękno naturalnego, dzikiego krajobrazu. Jak sami mówili, potrzebują, żeby było więcej łąk, dzikich lasów i więcej miejsc niezagospodarowanych przez człowieka. Moja wrażenia są pozytywne, było bardzo duże zainteresowanie piknikiem. Była to okazja do spotkania, zabawy i czerpania radości z różnych atrakcji i wydarzeń kulturalnych. Moje dialogi sztuki cieszyły się dużym zainteresowaniem a pozytywne wrażenia były również oznaką udanej imprezy – mówi dr Małgorzata Karczmarzyk.
Stoisko Centrum Zrównoważonego Rozwoju wsparła także działająca na rzecz środowiska grupa Zielone Ogniwo, która przygotowała warsztat „Zwierzęca część miasta”. Wspólnie z dziećmi młodzi aktywiści szukali odpowiedzi na pytanie, jak należy postępować, kiedy w mieście napotykamy zwierzęta oraz dlaczego są one ważnym elementem miejskiego krajobrazu.
Nasz wpływ na planetę jest tak ogromny, że naukowcy wieszczą wejście Ziemi w nową epokę geologiczną, epokę człowieka. Przy strefie chillout można było zobaczyć wystawę dr. Dawida Weisbrodta, koordynatora programu Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju CZRUG, pod tytułem „Antropocen – jak człowiek zdominował świat w 70 lat”. To dziesięć edukacyjnych plansz przedstawiających ideę zrównoważonego rozwoju oraz skutki zmian klimatu na Pomorzu uwiecznione na zdjęciach.
Zrównoważony rozwój był odmieniany na Pikniku Fahrenheita przez wszystkie przypadki. Jak gotować zdrowo i z głową? Tajniki zrównoważonej kuchni, na zaproszenie CZRUG, na Naukowej Scenie zdradził szef kuchni Piotr Miś Schroeder. Z kolei dr Barbara Kijewska, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk Społecznych UG i koordynatorka programu stażowego CZRUG wzięła udział w debacie „Nauka Mówi. W równowadze”, gdzie wraz z innymi zaproszonymi gośćmi: prof. dr hab. Szymonem Malinowskim, dr. inż. Maciejem Tankiewiczem, dr hab. inż. Hanną Staroszczyk i Marcinem Jasiukowiczem dyskutowali o tym, czy ambitne cele zrównoważonego rozwoju są do pogodzenia z naszymi potrzebami.
Ważnym elementem stoiska był program stały. Najmłodsi mogli pokolorować rysunki przygotowane ręcznie przez Zuzannę Kijewską. Nieco starsi próbowali swoich sił w quizie z nagrodami na temat celów zrównoważonego rozwoju.
– Zainteresowanie naszym stanowiskiem przerosło moje oczekiwania. Wiele pytań było dla ludzi „terapią szokową”. Szczególne wrażenie robiły pytania dotyczące dyskryminacji kobiet. Osoby biorące udział w zabawie z reguły nie zdawały sobie sprawy z trudnej sytuacji kobiet w krajach rozwijających się – mówi Jacek Kowalczyk, student bezpieczeństwa narodowego, który współprowadził quiz.
Na stoisku można było również spotkać dr Krzysztofa Szczepaniaka, Dyrektora Centrum zrównoważonego rozowju i pracowników: Jolantę Mrozek-Kwiatkowską, Marię Karbowską oraz Szymona Gronowskiego.
– Ogromne zainteresowanie naszym stoiskiem, jak i całym Piknikiem Fahrenheita to dowód na to, że klimat i zrównoważony rozwój to ważne tematy, które są w stanie zainteresować już nie tylko młodzież, ale także najmłodszych. Wystarczy pokazać je w ciekawy sposób. Inicjatywa Uczelni Fahrenheita i Hevelianum pokazała, że jest to możliwe. Cieszę się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego wspaniałego wydarzenia – mówi dr Krzysztof Szczepaniak.