Centrum Zrównoważonego Rozwoju po raz kolejny wystawiło stoisko z atrakcjami podczas IV edycji Pikniku Fahrenheita. Studenci i pracownicy CZRUG przygotowali między innymi quiz z nagrodami, kolorowanki od ręki oraz grę „Zrównoważone miasto”.

Poniżej zamieszczamy pełną relacją z wydarzenia (red. Uczelnie Fahrenheita/oprac. CKiP). Fotorelacja z Pikniku dostępna na stronie: Za nami 4. Piknik Nauki Fahrenheita – zobacz, co działo się na Górze Gradowej w Gdańsku! | Aktualności – Uniwersytet Gdański 

W niedzielę 25 maja 2025 roku odbyła się kolejna edycja Pikniku Nauki Fahrenheita. W programie znalazły się liczne atrakcje, takie jak widowiskowe pokazy, eksperymenty, warsztaty naukowe czy konkursy, które przyciągnęły tłumy gości. Organizatorami wydarzenia były Uczelnie Fahrenheita: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Hevelianum. 

Przez całą niedzielę Górę Gradową w Gdańsku odwiedzali liczni mieszkańcy Trójmiasta
i turyści – wśród nich rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy i pasjonaci nauki. Uroczyste otwarcie 4. Pikniku Nauki Fahrenheita rozpoczęło się występem Gdańskiej Orkiestry Akademickiej pod batutą Marcina Janka oraz przemówieniami gości, wśród których nie brakowało Rektorów trzech uczelni:  prof. Piotra Stepnowskiego (UG), obecny Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela  Fahrenheita, prof. Michała Markuszewskiego (GUMed), prof. Krzysztofa Wilde (PG) i dyrektorki Uczelni Fahrenheita prof. Adriany Zaleskiej-Medynskiej, zastępczyni dyrektora Hevelianum Anny Morawskiej oraz Ludwika Szakiela, zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który uroczyście pogratulował tegorocznym stypendystom odbywającym roczny staż na GUMed – Yimer, PG – Gilvana i UG – Nathalia.

Piknik Nauki Fahrenheita jest też co roku momentem wręczenie Nagrody Uczelni Fahrenheita, honorującej interdyscyplinarne projekty naukowe, stąd na scenę zaproszeni byli także tegoroczni laureaci.

Program sceniczny, prowadzony w godz. 11.00-16.00, przybliżył widzom świat nauki na wiele nieoczywistych sposobów: pokaz mody zero waste, efektowne science show o oceanach, symulacja akcji ratunkowej, stand-up o kosmosie, prezentacje projektów studenckich i wystąpienia ekspertów – wszystko to spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

– Bardzo nas cieszy, że Piknik Nauki Fahrenheita co roku przyciąga tłumy odwiedzających. Wydarzenie łączy wiedzę i dobrą zabawę, zarażając pasją do nauki wszystkich – niezależnie od wieku i zainteresowań. Jest dziś z nami ponad 800 edukatorów z naszych trzech Uczelni, którzy chcą dzielić się swoją pasją w sposób zabawny i przystępny – mówiła prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita, pomysłodawcy Pikniku Nauki Fahrenheita.

W tym roku w Miasteczku Naukowym (aż 60 namiotów przygotowanych przez UG, GUMed i PG ) uczestnicy wydarzenia mogli uzyskać wiedzę poprzez obserwację, eksperymenty
i doświadczenia, a także zabawy edukacyjne i rękodzieła. Miasteczko zostało podzielone na strefy związane z 3. uczelniami wchodzącymi w skład Związku Uczelni. W namiotach Uniwersytetu Gdańskiego poznaliśmy m.in. życie zwierząt i organizmów w otaczającym nas świecie, sprawdziliśmy, co znajduje się w Bałtyku oraz poznaliśmy wpływ człowieka na zmieniający się klimat. Nie zabrakło też quizów, gier i zabaw, których za sprawą  można było w przystępny sposób przyswoić nową wiedzę. Stoiska reprezentowane przez studentów i osoby związane z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym zaskoczyły odwiedzających prezentacjami nt. pielęgnacji ciała i zachowania jego zdrowia, procesów fizjologicznych oraz prawidłowego odżywiania i profilaktyki. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się, co znajduje się wewnątrz naszych ciał. Politechnika Gdańska przygotowała w tym roku eksperymenty chemiczno-fizyczne, makiety architektoniczne oraz profesjonalny  sprzęt astronomiczny.

Najmłodsi uczestnicy mogli spędzić czas w specjalnie przygotowanej Strefie Malucha, pełnej animacji, zabaw manualnych i muzycznych, a także bajek, bowiem premierę podczas pikniku miała książeczka o dobrych nawykach zatytułowana „Dobre rady Profesora Główki”. Chętni mogli wziąć bezpłatny egzemplarz ze sobą do domu.

Partnerzy wydarzenia przygotowali też tematyczne strefy związane z farmakologią, szeroko pojętą energią, ekologią, karierą zawodową, a także zdrowym stylem życia. Uzupełnieniem listy atrakcji była Strefa Ruchu dla osób poszukujących sportowych wyzwań po intelektualnym wysiłku, jak również strefa bezpłatnych badań profilaktycznych i udzielania pierwszej pomocy przygotowana przez GUMed.

Uczestnicy przez cały czas trwania Pikniku korzystali z bezpłatnych punktów z wodą pitną, zapewnianą przez GIWK i Gdańskie Wody.

Tegoroczny Piknik ponownie udowodnił, że nauka w plenerze może być przystępna, różnorodna i niezwykle atrakcyjna.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Pomorskiego.

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita:  Uniwersytet GdańskiGdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Gdańska (organizator jednocześnie trwającego Bałtyckiego Festiwalu Nauki) oraz Hevelianum

Partnerzy: Amberexpo, Samorząd Województwa PomorskiegoLive More. PomeraniaAramco EuropeGemini PolskaPolskie Elektrownie JądroweGdańskie WodociągiPort Czystej EnergiiZakład Utylizacyjny w GdańskuStraż Miejska w Gdańsku,  Gdańskie Autobusy i TramwajeGdańska Infrastruktura Wodociągowo-KanalizacyjnaGdański Ośrodek SportuMuzeum GdańskaNadbałtyckie Centrum Kultury.