Dobiegła końca seria trzech seminariów poświęconych tematyce „Cosmophilosophy” z profesorem Rickiem Dolphijnem z Uniwersytetu w Utrechcie. Badacz gości na Uniwersytecie Gdańskim w ramach programu Profesorowie Wizytujący UG.
Fot. Marcel Jakubowski
Spotkania odbywały się w ramach programu Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju CZRUG, którego koordynatorką jest dr Irena Chawrilska, we współpracy z Wydziałem Filologicznym. Ostatnie seminarium “On New Communities and the Earth” odbyło się 15 maja 2024 r. w siedzibie Centrum Zrównoważonego Rozwoju.
Po przemyśleniach dotyczących religii i filozofii podczas sesji pierwszej oraz nauk ścisłych na drugim spotkaniu, trzecie seminarium poświęciliśmy historii, polityce i sztuce. Uczestnicy analizowali fragmenty „Grundrisse” Marksa oraz tekst Frédérique Aďt-Touati zatytułowany „Arts of Inhabiting: Ancient and New Theaters of the World” poświęcony kwestiom natury i teatru.
– Zastanawialiśmy się, jak mogą wyglądać więcej niż ludzkie społeczności w naszej rzeczywistości z perspektywy ekologicznej. W ten sposób zakończyliśmy nasz tryptyk, podsumowując pytania postawione w całej serii seminariow i tworząc bardziej niż ludzką mapę przemyśleń na przyszłość. Zadaliśmy sobie pytanie, jak współtworzyć świat obejmujący wszystkie formy życia, przewidując i mapując jego zmiany oraz pozostając otwartym na różnorodne sposoby wspólnego życia. Co to oznacza dla dzisiejszej nauki oraz dla krytycznej i twórczej humanistyki. Zakończyliśmy naszą serię seminariów z nadzieją na kontynuowanie tych ważnych dyskusji w przyszłości – komentuje prof. Rick Dolphijn.
– Tworzenie światów razem pozwala nam na rozejrzenie się dookoła, a nie tylko przed siebie – mówi dr Irena Chawrilska. – Nawiązując do Deleuze’a, Serresa, Stengers, Marksa, staraliśmy się odejść od koncepcji Inności i naszej humanistycznej perspektywy. Agenda 2030 jako strategia dla świata jest nadal aktualna, a celem uniwersytetu jest kreowanie nowych idei na drodze do zrównoważonej przyszłości i umożliwienie społecznościom bycia odpowiedzialnym za ich otoczenie (response-ability), jak twierdzi Donna Haraway. Nowe narracje, sposoby myślenia i innowacje mogą pojawić się tylko poprzez negocjacje. Mamy nadzieję, że seria seminariów dała nam taką możliwość.
Rick Dolphijn
Rick Dolphijn jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Utrechcie i profesorem honorowym na Uniwersytecie w Hongkongu (Wydział Sztuki). Jego zainteresowania badawcze obejmują tematy ekologii, filozofii i sztuki. W ramach programu „Profesorowie Wizytujący UG” został zaproszony przez dr Irenę Chawrilską i Wydział Filologiczny do odwiedzenia Uniwersytetu Gdańskiego, poprowadzenia zajęć dydaktycznych oraz współpracy naukowej w obszarze kosmofilozofii.
Czym jest program Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju CZRUG?
Cykl seminariów odbywa się ramach programu Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju Centrum Zrównoważonego Rozwoju, który podejmuje krytyczny namysł nad rolą kultury we wdrażaniu celów zrównoważonego rozwoju. Kultura stanowi podstawę umożliwiającą zrozumienie strategii i działań podejmowanych w procesie wdrażania celów Agendy 2030. CZRUG prowadzi badania związane z kulturą (dla) zrównoważonego rozwoju, inicjuje dyskusje dotyczące istotnych wyzwań współczesnego świata, podejmuje działania mające na celu promocję wizji budowy lepszego świata z korzyścią dla mieszkańców planety oraz jego naprawy, koncentrując się na 5 obszarach znanych z Agendy 2030: ludziach, planecie, dobrobycie, pokoju, partnerstwie.