Żywe Zielniki: Rodzime Łąki i Ziołowe Ogródki UG
Projekt realizowany w ramach konkursu Zielony Uniwersytet Gdański – edycja 2024
Idea i cele projektu
Celem projektu jest stworzenie „żywych zielników”: spontanicznych łąk i ziołowych ogródków, poprzez kontakt z nimi, zwiększenie wiedzy na temat roślin i ich społeczno-kulturowych biografii, utworzenie przestrzeni bioróżnorodności, oraz zwiększenie świadomości na temat strategii i praktyk zrównoważonego rozwoju, szczególnie praktyk poprzez ograniczenie działań.
Możliwość kontaktu z przyrodą, jej kontemplacja i przeżywanie jest jednym z czynników kształtujących dobrostan (well-being) ludności miejskiej, co potwierdziły liczne badania prowadzone w trakcie pandemii. Jednocześnie, rozumienie i postrzeganie natury w mieście jest subiektywne i wynika z wielu czynników takich jak choćby poczucie estetyki czy doświadczenia z dzieciństwa. Stworzenie możliwości czerpania przyjemności z natury wymaga zatem stworzenia środowisk różnorodnych, co w przypadku tego projektu przejawia się w postaci stworzenia dwóch różnych rodzajów przestrzeni: spontanicznych łąk i zaplanowanych ziołowych ogródków. Przestrzenie te zwiększą walory estetyczne i potencjał bioróżnorodności kampusu UG i pozytywnie wpłyną zarówno na dobrostan społeczności UG, jak i jej wiedzę o roślinach.
Budżet projektu
15 990,00 zł
Lokalizacja
W oparciu o konsultacje z botanikami UG, oraz z osobami zarządzającymi zielenią, na terenie Kampusu Głównego zostanie utworzonych 5 „żywych zielników”: 3 spontaniczne łąki i 2 ziołowe ogródki
Zespół projektu
Główny wnioskodawca:
Kampus Oliwa
Współautorzy:
- Robert Dettlaff,
- Rafał Pawłowski,
- Dominika Konkol,
- A. Mogiełka,
- Bartek Łukaszewicz,
- Marta Leszczyńska,
- Zofia Wrosz,
- Michał Depczyński ,
- Konrad Nowak,
- Marta Szaszkiewicz,
- Michalina Kuczkowska
Konkurs jest realizowany w ramach projektu SEA-EU 2.0 finansowanego ze środków Erasmus+