Nabór: 1-30 kwietnia 2025 r.

Nabór: 1-30 kwietnia 2025 r.

Druga edycja Konkursu Zielony Uniwersytet Gdański

Konkurs Zielony Uniwersytet Gdański

Zgłoś projekt teraz!1. Stwórz zespół2. Zgłoś zielony projekt3. Wygraj głosowanie i realizuj!

Zaczynamy realizację drugiej specjalnej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego pod nazwą Zielony Uniwersytet (Zielony UG), który realizujemy w ramach projektu SEA-EU 2.0 finansowanego ze środków Erasmus+.

Przekształcanie kampusu uniwersyteckiego w model zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania całej społeczności akademickiej: studentów, doktorantów, wykładowców, naukowców i administracji dlatego zachęcamy do udziału w konkursie i zgłaszania zielonych projektów całą społeczność akademicką Uniwersytetu Gdańskiego.

Pula środków

Na realizację projektów w edycji organizowanej w 2025 r. przeznaczone jest 80.000,00 zł brutto. Kosztorys realizacji pojedynczego projektu nie może przekroczyć 40.000 zł brutto. W uzasadnionym przypadku, Komisja konkursowa w drodze głosowania może określić odmiennie wysokość środków przeznaczonych na jeden projekt.

Autorzy projektów

Pracownicy, studenci i doktoranci zgłaszają swoje projekty w zespołach mieszanych, składających się z co najmniej jednego studenta lub doktoranta i jednego nauczyciela akademickiego lub pracownika administracyjnego UG, co jest warunkiem koniecznym do udziału w konkursie.

Rodzaje zadań zgłaszanych w ramach projektów

Projekty zgłaszane do konkursu Zielony Uniwersytet Gdański powinny obejmować materiały i/lub wyposażenie, w ramach których mogą być realizowane przykładowe działania:

  • inicjatywy zmierzające do zmniejszenia zużycia papieru i innych materiałów biurowych (współdzielona drukarka);
  • zagospodarowanie wody deszczowej, odpadów zielonych, kompostowania;
  • efektywna segregacja odpadów;
  • ograniczenie zużycia energii elektrycznej, wody i innych zasobów;
  • zakup stacji ładowania urządzeń elektronicznych zasilanych energią słoneczną lub innymi źródłami, np. rowery stacjonarne generujące energię elektryczną;
  • punkty naprawcze
  • stojaki rowerowe;
  • tablice informacyjne podnoszące świadomość społeczności akademickiej w zakresie zrównoważonego rozwoju np. pokazujące zużycie energii elektrycznej, wody w czasie rzeczywistym;
  • inne inicjatywy wspierające zieloną transformację UG;
  • Instalacje i systemy do zbierania i gromadzenia wody deszczowej;
  • Strefy EKO – zakup wyposażenia (np. meble z recyklingu, energooszczędne oświetlenie) na aranżację przestrzeni dedykowanej spotkaniom, warsztatom oraz wydarzeniom promującym ideę zero waste

Terminy organizacji Konkursu

  • 1 kwietnia 2025 r. – początek naboru zgłoszeń
  • 30 kwietnia 2025 r. – zakończenie naboru zgłoszeń
  • 5 maja – 30 września 2025 r. – weryfikacja projektów przez zespół roboczy
  • do 13 października 2025 r. – zatwierdzenie projektów przez Komisję Konkursową i opublikowanie listy projektów dopuszczonych do głosowania
  • od 13 października 2025 r. – promocja głosowania w mediach uniwersyteckich
  • 20-27 października 2025 r. – głosowanie na projekty
  • Listopad 2025 r. – ogłoszenie wyników

Pomoc i odpowiedzi na pytania w trakcie przygotowania projektu

Szacunkowy koszt projektu przed jego złożeniem i inne kwestie związane z przygotowaniem projektu, wnioskodawca może skonsultować z koordynatorem konkursu Zielony UG w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego: czrug@ug.edu.pl

Przygotowując wycenę projektu można skorzystać np. z ogólnodostępnych cenników kosztów projektów, opublikowanych między innymi na stronach miejskich budżetów obywatelskich miasta Gdańsk oraz miasta Gdynia.

Głosowanie na projekty Zielony UG

Po ogłoszeniu listy projektów zostanie uruchomione elektroniczne głosowanie w wyznaczonym przez organizatora terminie, dostępnym na stronie internetowej Konkursu oraz w Portalach Pracownika i Studenta.

Pracownicy mają możliwość głosowania na projekty po zalogowaniu się do Portalu Pracownika, studenci posiadający status studenta – po zalogowaniu się do Portalu Studenta.

Każda uprawniony do głosowania pracownik lub student może oddać głos maksymalnie na 3 projekty z listy, bez względu na to, czy suma zakładanych kosztów tych projektów mieścić się będzie w limicie środków finansowych.

Zielona transformacja

Misją Konkursu jest ekologiczna i społeczna transformacja kampusu Uniwersytetu Gdańskiego

Integracja

Każdy zespół projektowy składa się przynajmniej z jednego studenta/doktoranta oraz jednego pracownika UG

Edukacja

Uczestnicy Konkursu propagują wiedzę na temat zielonej transformacji i zasad zrównoważonego rozwoju

Przekształcanie kampusu uniwersyteckiego w model zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania całej społeczności akademickiej

Idea

W ramach Europejskiego Uniwersytetu SEA-EU zmiany wdrażane będą etapami, między innymi przez pilotażowe działania zespołów zainteresowanych wybranym „zielonym” obszarem funkcjonowania Uczelni i upowszechnianiem dobrych praktyk, takich jak „zielone badania”, „zielona edukacja” lub „zielona administracja”.

Celem przeprowadzenia konkursu Zielony UG jest zachęcenie studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego do udziału w ekologicznej i społecznej transformacji naszego kampusu. Uczestnicy konkursu zaproszeni są do stworzenia mieszanych zespołów (studenci, nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracji) i zaproponowania projektów, które stanowić będą wkład w zieloną transformację kampusu UG. Ważne jest, aby każdy zespół angażował co najmniej jedną osobę z dwóch różnych grup naszej społeczności.

Konkurs jest realizowany w ramach projektu SEA-EU 2.0 finansowanego ze środków Erasmus+

Na zdjęciach: uroczystość ogłoszenia wyników pierwszej edycji Konkursu Zielony UG

Edycje konkursu

O nas Programy Projekty Studia podyplomowe Współpraca Praktyki Kontakt Konkurs Zielony Uniwersytet Gdański

I edycja

Projekty z dofinansowaniem w trakcie realizacji

W skrócie:
  • 30 zgłoszonych projektów

  • 15 projektów zatwierdzonych do głosowania

  • Skład zespołów: 97 studentów i doktorantów, 43 naukowców, 19 pracowników administracyjnych

  • 5 projektów wybranych do realizacji

  • 4566 łącznie oddanych głosów

O nas Programy Projekty Studia podyplomowe Współpraca Praktyki Kontakt Konkurs Zielony Uniwersytet Gdański

II edycja

Nabór: 1-30 kwietnia 2025 r.

W skrócie:
  • Zwiększenie maksymalnej kwoty projektu do 40 tys. zł

  • Startujemy równolegle z Akademickim Budżetem Obywatelskim.

  • Podobnie jak w poprzedniej edycji, w Zielonym UG projekty są zgłaszane w zespołach mieszanych składających się z przynajmniej jednego studenta/doktoranta i jednego pracownika UG.

  • Materiały i wyposażenie realizujące ideę zielonego kampusu i zero waste

159 studentów i pracowników UG

zaangażowało się w tworzenie projektów w pierwszej edycji Konkursu

5 zrównoważonych projektów

już jest realizowanych

80 000 zł +

wartość projektów wskazanych do finansowania w pierwszej edycji

Komentarze

Chcemy, aby te przestrzenie były jeszcze bardziej przyjemne, ponieważ widzimy, że korzystają z nich studenci i pracownicy. W sezonie wiosenno-letnim zrewitalizowany obszar patio często jest wykorzystywany jako przestrzeń do przerw i networkingu  podczas konferencji organizowanych na naszym Wydziale.

Aleksandra Hołomej 

Główna wnioskodawczyni projektu „Zielone stopnie obok baru przy Rektoracie oraz doposażenie „kieszonki” na neofilologii”

Dlaczego akurat „Zielona Przystań”? Skąd pomysł na nazwę? To oczywiste skojarzenie z naszym nadmorskim regionem, ale też nazwa miejsca, które ma zapewnić ukojenie, zaprosić do odpoczynku, zwolnienia tempa, zatrzymania się na chwilę. Bez pośpiechu, wśród zieleni i słońca.

Marietta Tiszbein

Członkini zespołu projektu „Ogród Społeczny Zielona Przystań w BUG”

Zamarzyła nam się przestrzeń wysadzona roślinami, które mogą być uprawiane w naszym klimacie, a przypominają wyglądem i zapachem cyprysy, wawrzyny, oliwki…

dr hab. Tatiana Krynicka, prof. UG

Autorka projektu „Skwer Horacego”

Kapituła konkursu była pod wielkim wrażeniem projektów zgłoszonych w pierwszej edycji. Ich różnorodność, pomysłowość i ilość pokazują ogromne zaangażowanie społeczności akademickiej UG w sprawy zrównoważonego rozwoju, za co bardzo dziękujemy.

dr hab. Anna Maria Jurkowska-Zeidler, prof. UG

Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej UG, Przewodnicząca Komisji Konkursowej Zielony UG (czerwiec 2024)

Bardzo cieszymy się z tak dużego zainteresowania konkursem i chęcią współuczestniczenia studentów, pracowników administracji i naukowców w tworzenie naszego Zielonego Uniwersytetu. Będziemy towarzyszyć zwycięskim zespołom w całym procesie realizacji projektów.

dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG

Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Koordynator Zadania 4.4. SEA-EU Goes Greener (czerwiec 2024)

Wyniki pierwszej edycji dowiodły, że w społeczności akademickiej naszego uniwersytetu istnieje ogromny potencjał i chęć do realizacji wspólnych działań tworzących przyjazne środowisko pracy i edukacji młodzieży, w zgodzie z celami zrównoważonego rozwoju.

dr Krzysztof Szczepaniak

Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG (czerwiec 2024)

Chcesz się włączyć w zieloną transformację kampusu?