Nasze miasto, nasz świat – to hasło przewodnie tegorocznego Forum Młodych. W wtorek, 21 lutego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, spotkali się uczniowie, nauczyciele i eksperci, żeby rozmawiać o zdrowiu, zaangażowaniu młodzieży i jej wpływie na otaczającą rzeczywistość. Nie zabrakło też tematów ze światowej polityki.

Po dwóch latach wirtualnej obecności, Forum Młodych ponownie zostało zorganizowane w formule stacjonarnej. 21 lutego do Europejskiego Centrum Solidarności przybyło ponad 200 uczniów pomorskich szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielami.

Spotkanie zostało poprowadzone przez dwójkę maturzystów: Wiktorię Bojanowską (II LO w Gdańsku) oraz Igora Dorawę (XIV LO w Gdańsku). Gości powitała Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS.

Podczas sesji inauguracyjnej wystąpili maturzyści, pedagodzy, architekci oraz politolodzy. Prelegenci opowiadali między innymi o aktywizmie wśród młodzieży oraz przepisie na… młodzieżowy biznes. Piotr Harhaj, pedagog, pracownik socjalny z Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego opowiedział co zrobić w przypadku, kiedy ktoś w naszym otoczeniu cierpi na kryzys psychiczny.

Jakie musi być miasto, aby je nazywać „zrównoważonym”? Czy ta sztuka ma szansę się powieść, a może jest już za późno? Co powinniśmy wiedzieć, aby sprzyjać realizacji idei zrównoważonego miasta? Na te pytania odpowiedziała dra Barbara Kijewska, politolożka, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk Społecznych UG, koordynatorka Programu stażowego Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.

– Bez budowania silnych relacji, poczucia zaufania i wsparcia w drugim człowieku będziemy słabi. Musimy kształcić nasze umysły, aby wspólnie wypracowywać rozwiązania. Dziś wy wiecie więcej niż wiedziałam ja, gdy byłam waszym wieku, tuż przed rozpoczęciem studiów – mówiła dra Barbara Kijewska.

Oprócz prelekcji otwartych uczestnicy, po uprzedniej rejestracji wzięli również udział w sesjach warsztatowych, które odpowiadały tematom wystąpień z sesji inauguracyjnej. Warsztaty o zrównoważonych miastach, razem z drą Barbarą Kijewską poprowadzili dr Anna Golędzinowska, aktywistka, architektka i urbanistka, radna miasta Gdańska, Michał Jankowski, uczeń III klasy z Gdańskiego Liceum Autonomicznego, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska oraz Bartosz Rief, Dział Projektów Obywatelskich, przestrzeń Solidarność Codziennie.

Forum Młodych zostało zorganizowane przez Europejskie Centrum Solidarności oraz Młodzieżową Radę Miasta Gdańska.