Wyzwania związane z zieloną transformacją energetyczną mają kluczowe znaczenie dla przyszłości energetycznej Pomorza oraz lokalnej gospodarki i środowiska. W kontekście aktualnych zmian w sposobie rozliczania odnawialnych źródeł energii pojawia się mnóstwo pytań: co konkretnie się zmieni, czy warto inwestować w OZE? Centrum Zrównoważonego Rozwoju wychodząc naprzeciw tym kwestiom zorganizowało spotkanie „Szanse i zagrożenia dla gospodarki Pomorza w świetle zmian wdrażanych przez Urząd Regulacji Energetyki – nowe Warunki Dotyczące Bilansowania”. W wydarzeniu 23 maja 2024 na Wydziale Nauk Społecznych UG wzięli udział przedstawiciele nauki, samorządu oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Materiał wideo.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Uczestników powitała dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Jako Uniwersytet staramy się ściśle współpracować z jednostkami samorządu, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, w zakresie wsparcia transformacji energetycznej w regionie – podkreśliła dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. – Przyszedł czas, żeby porozmawiać o konkretnych wyzwaniach. Kwestie administracyjno-formalne są wskazywane jako te najistotniejsze, w kontekście obaw wszystkich jednostek, które będą chciały i będą musiały sprostać transformacji energetycznej. Już niedługo rozpoczynamy realizację projektu BALTICBEAT (program Interreg Południowy Bałtyk- przyp. red.), w ramach którego będziemy wspierać samorząd oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie transformacji energetycznej, w tym spółdzielni energetycznych.

Głos zabrał również dr Krzysztof Szczepaniak, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Dla nas ważne jest zdanie zarówno ze strony administracji samorządowej, opinia praktyków, jak i namysł naukowy. Cieszę się, że gośćmi dzisiejszego spotkania są przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego, którzy reprezentują wszystkie wymienione przez mnie grupy – mówił dr Krzysztof Szczepaniak.

Pierwszy wykład pt. „Pomorski archipelag wysp energetycznych, w kierunku lokalnego autobilansowania” przedstawił Łukasz Dąbrowski z Referatu Planowania Energetycznego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Dążymy do autobilansowania, stworzenia obszarów, które są samowystarczalne energetycznie. Obszarów, które same produkują energię elektryczną i same tą energię zużywają, nie obciążając przy tym systemu energetycznego. W zamyśle wyspa energetyczna ma być podłączona do systemu elektroenergetycznego, ale sieć ma być pewnego rodzaju magazynem. Zależy nam, aby produkowana energia była zużywana na miejscu i nie obciążała dodatkowo systemu – podkreślił Łukasz Dąbrowski.

Jednym z głównych tematów spotkania był wpływ nowych regulacji na rozwój energetyki odnawialnej, w tym fotowoltaiki, magazynów energii i spółdzielni energetycznych. Wątek ten kontynuował dr hab. inż. Bartłomiej Gawin, prof. UG z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, który przygotował prezentację na temat „Transformacji energetycznej gospodarki Pomorza w świetle nowych Warunków Dotyczących Bilansowania (WDB)”.

Pojawia się wiele nowych pojęć, regulacji i mechanizmów rozliczeniowych. W ramach dzisiejszego spotkania, do najciekawszych z nich należą: umożliwienie aktywnego udziału magazynów energii w rynku bilansującym oraz katalog usług bilansujących. To szanse rozwojowe dla podmiotów planujących transformacje energetyczne – zwrócił uwagę badacz.

O perspektywie miejskiej opowiedział Mariusz Sadłowski. Dyrektor Biura Energetyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku w wystąpieniu pt. „Droga do samowystarczalności energetycznej miasta” wymienił czynniki i podmioty, które powinny składać się na miasto samowystarczalne. Są wśród nich między innymi: magazyny energii, dostawcy, sprzedawcy, wytwórcy energii, odbiorcy, a także nowe projekty i usługi eksperckie.

Pamiętajmy, że usługi konserwacji, zabezpieczenia, przeglądu okresowego, czyszczenia instalacji to jest duża liczba przedsięwzięć, które trzeba albo zrealizować samemu, albo zlecić na zewnątrz. Wymaga to zarówno środków finansowych jak i czasu. Jest to dla nas duże wyzwanie. Usługi eksperckie to również działania w zakresie IT. Nieodzowny jest tutaj system centralny, dzięki któremu będziemy mogli wszystko sparametryzować i tym zarządzać – mówił Mateusz Sadłowski.

Jakie wyzwania i zagrożenia związane z zieloną transformacją stoją przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami? O tym opowiadali Bartosz Iwicki oraz Bartosz Ciemiecki z Pomerania Green. Eksperci w zakresie projektów inwestycyjnych w obszarze energetyki odnawialnej oraz magazynów energii zwrócili uwagę między innymi na problem niedostosowania sieci energetycznych w małych miejscowościach do wzrostu inwestycji takich jak instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła w prywatnych domach.

Sieci energetyczne w małych miejscowościach nie wytrzymają obciążenia, jakimi są pompy ciepła. Są one często niezmodernizowane od dziesiątek lat – zauważył  Bartosz Ciemiecki.

Wydarzenie zakończyła dyskusja i networking.

Wideo: Aleksander Szlęzak

Zdjęcia i tekst: Szymon Gronowski

Galeria zdjęć: