Projekt Ogród Społeczny Zielona Przystań w BUG to inicjatywa, której szczególnym walorem jest nie tylko promocja dbania o środowisko, ale również integracja całej społeczności akademickiej. Pomysł na zaaranżowanie przestrzeni na tarasie Biblioteki Głównej UG i przemianę tego miejsca w prawdziwy ogród podbił serca studentów i pracowników naszej uczelni zajmując pierwsze miejsce w Budżecie Akademickim Zielony Uniwersytet Gdański. Rozmawiamy z kierowniczką projektu Mariettą Tiszbein oraz Moniką Budzińską z Sekcji Promocji BUG.

Szymon Gronowski: Jaki jest cel projektu? Co było dla niego główną inspiracją?

Marietta Tiszbein: Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, położona w samym sercu Kampusu Oliwskiego, ma dla nas znaczenie szczególne — zależy nam, by stała się miejscem integracji i spotkań, zarówno dla społeczności akademickiej, jak i mieszkańców okolic. To piękny, nowoczesny budynek, wzbogacony o tarasy, które jednak dotąd nie były w pełni zagospodarowane. Surowość tych przestrzeni sprawiała, że nie przyciągały odwiedzających, nie tworzyły przytulnej atmosfery.

Monika Budzińska: Stąd właśnie narodził się pomysł, by stworzyć tam przestrzeń zieloną — prawdziwą oazę, która będzie sprzyjać odpoczynkowi i spotkaniom w przyjaznym otoczeniu. Chcieliśmy, by powstało miejsce, w którym można złapać oddech, spotkać się z przyjaciółmi i po prostu dobrze spędzić czas. Właśnie dlatego zgłosiliśmy się do konkursu „Zielony UG” i stworzyliśmy koncepcję Ogrodu społecznego pod nazwą „Zielona Przystań w BUG”.

Dlaczego nazwa „Zielona Przystań”?

Marietta Tiszbein: „Zielona Przystań” to dla nas naturalne skojarzenie z nadmorskim charakterem Gdańska, a jednocześnie nazwa, która niesie ze sobą obietnicę wytchnienia, zaprasza do odpoczynku i daje możliwość oderwania się na chwilę od codziennego zgiełku. Chcemy, by było to miejsce, które zachęci do zwolnienia tempa, przystania wśród zieleni i w promieniach słońca.

Monika Budzińska: W ramach projektu każdy wydział otrzyma własną skrzynkę z roślinami, o które wspólnie będą dbać studenci. To zaangażowanie ma stworzyć poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń, a także zacieśniać więzi. Dla tych, którzy chcieliby włączyć się w działania związane z projektem, zaplanowaliśmy cykl warsztatów, wykładów i spotkań zatytułowany „Niech się zazieleni!”. Odbywa się on od listopada (2024 r. – red.) do czerwca (2025 r. – red.), a wszystkie szczegóły pojawią się na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Jakie rozwiązania zostaną wykorzystane przy realizacji projektu?

Marietta Tiszbein: Projekt aranżacji ogrodu społecznego opracowałyśmy samodzielnie. Przestrzeń tarasu zostanie wyposażona w wygodne, funkcjonalne meble: bujane siedziska, parasole oraz stoliki z krzesłami, które pozwolą na komfortowy wypoczynek. Fundusze na ten cel pozyskałyśmy, zdobywając drugie miejsce w głosowaniu Akademickiego Budżetu Obywatelskiego. Bardzo cieszymy się z tego sukcesu, ponieważ środki uzyskane z obu projektów pozwolą w pełni zrealizow ać naszą wizję.

Kto głównie skorzysta z nowo zaaranżowanej przestrzeni?

Monika Budzińska: Ogród społeczny „Zielona Przystań w BUG” będzie otwarty dla wszystkich: zarówno dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, jak i dla gości oraz okolicznych mieszkańców. Naszym celem jest stworzenie miejsca, które będzie sprzyjać integracji, spotkaniom i aktywnościom w otoczeniu zieleni. Mamy nadzieję, że taras stanie się inspiracją do kolejnych działań i pomoże w budowaniu społeczności otwartej, przyjaznej i dbającej o otaczającą nas przestrzeń.

Konkurs Zielony Uniwersytet Gdański jest realizowany w ramach projektu SEA-EU 2.0 finansowanego ze środków programu Erasmus+.