Konkurs Zielony UG, realizowany w ramach projektu SEA-EU 2.0 (Erasmus+), ma na celu aktywne angażowanie studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego w proces ekologicznej transformacji kampusu. Uczestnicy tworzą mieszane zespoły (studenci, nauczyciele, pracownicy administracji) i proponują projekty związane z zieloną edukacją, badaniami lub administracją. Wdrażanie zmian odbywa się etapami, a konkurs wspiera upowszechnianie dobrych praktyk w ramach Europejskiego Uniwersytetu SEA-EU. Trwa realizacja projektów wyłonionych w głosowaniu w ramach pierwszej edycji konkursu a już 1 kwietnia 2025 roku startuje nabór do drugiej edycji!
Jednocześnie 1 kwietnia rusza nabór zgłoszeń do Akademickiego Budżetu Obywatelskiego , który odbywa się równolegle z Budżetem Obywatelskim Zielony Uniwersytet Gdański. Więcej informacji już wkrótce na stronie https://ug.edu.pl/abo
Ogród Społeczny „Zielona Przystań” w BUG – dla miłośników roślin
Wartość projektu: 19 910 zł.
Celem projektu jest stworzenie ogrodu na tarasie Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego oraz integracja społeczności akademickiej wokół tej inicjatywy.
– „Zielona Przystań” to dla nas naturalne skojarzenie z nadmorskim charakterem Gdańska, a jednocześnie nazwa, która niesie ze sobą obietnicę wytchnienia, zaprasza do odpoczynku i daje możliwość oderwania się na chwilę od codziennego zgiełku. Chcemy, by było to miejsce, które zachęci do zwolnienia tempa, przystania wśród zieleni i w promieniach słońca – mówi Marietta Tiszbein z Oddziału Promocji BUG, kierowniczka projektu.
Obecnie trwa realizacja cyklu otwartych spotkań „Niech się zazieleni”, których celem jest promocja projektu. Do tej pory przeprowadzono między innymi warsztaty wyplatania kolorowych makram, malowania ekologicznych toreb, ćwiczenia oddechowe oraz mini wykłady dotyczące pozytywnych emocji i wpływu przyrody na samopoczucie.
Prace na tarasie Biblioteki UG planowane są na wiosnę 2025 r.
Strona projektu: https://czrug.ug.edu.pl/zielony-ug/ogrod-spoleczny-zielona-przystan-w-bug/
Żywe Zielniki: Rodzime Łąki i Ziołowe Ogródki UG
Wartość projektu: 15 990,00 zł
W oparciu o konsultacje z botanikami UG oraz z specjalistami zarządzającymi zielenią, na terenie Kampusu Głównego zostanie utworzonych 5 „żywych zielników”: 3 spontaniczne łąki i 2 ziołowe ogródki. Inicjatywa ma na celu nie tylko wzbogacić estetykę przestrzeni, ale także zwiększyć wiedzę na temat rodzimych roślin i ich społeczno-kulturowej historii.
– Umożliwienie czerpania przyjemności z natury wymaga budowy środowisk różnorodnych, co w przypadku tego projektu przejawia się stworzeniem dwóch różnych rodzajów przestrzeni: spontanicznych łąk i zaplanowanych ziołowych ogródków – wyjaśnia dr inż. Anna Zadrożna, adiunkt , Zakład Antropologii Nowego Świata i Studiów Etnicznych, główna wnioskodawczyni projektu. – Przestrzenie te zwiększą walory estetyczne i potencjał bioróżnorodności kampusu i pozytywnie wpłyną zarówno na dobrostan społeczności uczelni, jak i jej świadomość na temat znaczenia roślin.
Prace w ramach projektu planowane są na wiosnę 2025 r.
Strona projektu: https://czrug.ug.edu.pl/zielony-ug/zywe-zielniki-rodzime-laki-i-ziolowe-ogrodki-ug/
Wymiana oświetlenia na LED w Bibliotece Prawnej UG
Wartość projektu: 20 000 zł
Celem projektu jest modernizacja oświetlenia w Bibliotece Prawnej, która działa przez 75 godzin tygodniowo. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych lamp LED, projekt przyczyni się do znacznego ograniczenia zużycia energii.
– Wprowadzone zmiany już teraz przynoszą wymierne korzyści zarówno dla użytkowników biblioteki, jak i jej pracowników. Nowe oświetlenie poprawiło komfort pracy, zapewniając lepsze doświetlenie wnętrza, co jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie czytelnicy korzystają z książek i dokumentów. Dodatkowo instalacja energooszczędnych lamp LED pozwoli na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na mniejsze opłaty ponoszone przez Wydział Prawa i Administracji – podkreśla Anna Stasiewicz-Jakubik, Kierowniczka Biblioteki Prawnej Uniwersytetu Gdańskiego i główna wnioskodawczyni projektu.
Prace remontowe związane z wymianą oświetlenia na LED w Bibliotece Prawnej zostały zrealizowane w lutym 2025 r.
Strona projektu: https://czrug.ug.edu.pl/zielony-ug/wymiana-oswietlenia-na-ledowe-w-bibliotece-prawnej-ug/
Zielone stopnie przy Rektoracie oraz doposażenie „kieszonki” na neofilologii
Wartość projektu: 18 120 zł
Projekt zmienia oblicze przestrzeni wokół Rektoratu i budynku Neofilologii. Nowoczesne, zielone stopnie oraz doposażenie terenów to odpowiedź na potrzebę stworzenia jeszcze bardziej przyjaznego otoczenia dla użytkowników budynków uczelni.
– W ramach projektu zrealizowanego w pierwszej edycji ABO (Akademicki Budżet Obywatelski – red.) zrealizowałam park kieszonkowy na terenie patio – mówi Aleksandra Hołomej, z Biura Dziekana Wydziału Filologicznego, główna wnioskodawczyni projektu. – Postanowilyśmy razem ze studentem Dawidem Dacko wziąć udział w Konkursie Zielony UG, aby pozyskać środki na dalszą rewitalizację naszej przestrzeni. Chcemy, aby te przestrzenie były jeszcze bardziej przyjemne, ponieważ widzimy, że korzystają z nich studenci i pracownicy.
Główne prace w ramach projektu zostały zrealizowane jesienią i zimą 2024 r. Obok baru przy Rektoracie oraz na terenie parku kieszonkowego na Neofilologii zostały zamontowane donice i nasadzenia: krzewy i trawy ozdobne.
Strona projektu: https://czrug.ug.edu.pl/zielony-ug/zielone-stopnie-obok-baru-przy-rektoracie-oraz-doposazenie-kieszonki-na-neofilologii
Skwer Horacego – klasyka rozkwita w zieleni
Wartość projektu: 10 684,00 zł
Skwer Horacego to wyjątkowa inicjatywa łącząca tradycję z nowoczesnością. Skwer, usytuowany na terenie zielonym nieopodal sklepu Castorama, ma stać się miejscem, gdzie edukacja spotyka rekreację, a zieleń staje się inspiracją do refleksji.
– Każdy filolog klasyczny marzy o ogrodzie – mówi dr hab. Tatiana Krynicka, prof. UG z Zakładu Filologii Klasycznej, główna wnioskodawczyni projektu. – Pewnego wiosennego dnia marzenie to zainspirowało grupę pracowników, absolwentów i studentów Zakładu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego do złożenia wniosku w konkursie Zielony Uniwersytet Zamarzyła nam się przestrzeń wysadzona roślinami, które nie tylko mogą być uprawiane w naszym klimacie, ale również przypominają wyglądem i zapachem rośliny takie jak cyprysy, wawrzyny czy oliwki. Zamarzyły się czarne sosny i lawenda dla pszczół, ukryte w trawie tabliczki z urywkami utworów antycznych poetów, rzymska waza, w której wyrośnie żywy kwiat, poidełko i karmniki dla ptaków.
Główne prace realizacyjne w ramach projektu zaplanowane są na wiosnę 2025 r.
Strona projektu: https://czrug.ug.edu.pl/zielony-ug/skwer-horacego/
Finalizacja prac w ramach projektów wiosną
Kluczowe prace w ramach części projektów realizowanych na zewnątrz zaplanowano na wiosnę 2025 r., ponieważ wymagają one odpowiednich warunków pogodowych.
– Bardzo cieszymy się z tak dużego zainteresowania konkursem i chęci współuczestniczenia studentów, pracowników administracji i naukowców w tworzeniu naszego Zielonego Uniwersytetu – mówi dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, koordynatorka zadania 4.4. SEA-EU Goes Greener, Dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.
Realizacja projektów możliwa jest w ramach inicjatywy SEA-EU 2.0, finansowanej ze środków programu Erasmus+. Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG regularnie informuje o postępach prac zarówno na stronie internetowej, jak i w mediach społecznościowych.
Realizacja Konkursu nie byłaby możliwa bez pomocy i zaangażowania pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. W organizację zaangażowały się między innymi: Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Centrum Eksploatacji Nieruchomości (w tym Dział Obiektów Dydaktycznych), Centrum Komunikacji i Promocji oraz Centrum Informatyczne.