Seminarium z udziałem prof. Nigela Stewarta z Lancaster University inicjuje cykl spotkań zatytułowany Ekologie tańca, w ramach którego przyjrzymy się temu w jaki sposób sztuki performatywne podejmują dyskurs posthumanistyczny i reagują na kryzys klimatyczny. Cykl organizowany jest przez More-Than-Human Studies Lab (Centrum Zrównoważonego Rozwoju) i Pracownię Badawczą Between.Pomiędzy (Zakład Badań nad Sztukami Scenicznymi, IAiA UG).
02.06.2025 r., godz. 13.30-15.00, Biblioteka Główna UG, Galeria 0.30
Prowadzenie: dr Katarzyna Pastuszak (Pracownia Badawcza Between.Pomiędzy, Zakład Badań nad Sztukami i Scenicznymi IAiA, UG)
W ramach pierwszego seminarium w cyklu Ekologie tańca prof. Nigel Stewart poprowadzi wykład zatytułowany Cztery paradygmaty tańca środowiskowego: widowisko, świat, miejsce, pustka.
Podczas omówienia czterech paradygmatów tańca środowiskowego (ang. environmental dance). Omawiając pierwszy paradygmat – widowisko – prof. Nigel Stewart zwróci szczególną uwagę na spektakle i performanse będące wizualnymi reprezentacjami natury. W odniesieniu do paradygmatu świata, przytoczone zostaną przykłady tańca zaangażowanego społecznie i eko-aktywistycznego, który podejmuje dyskusję na temat odpowiedzialności człowieka wobec świata naturalnego. Omawiając paradygmat miejsce prof. Stewart zanalizuje przykłady prac tanecznych realizowanych na obszarach wiejskich, które to prace charakteryzują się silną relacją z miejscami, w których powstały. Czwarty paradygmat – pustka – to element charakterystyczny dla takich gatunków tańca jak butō i innych eksperymentalnych praktyk somatycznych. Analizując ten paradygmat prof. Stewart zwróci uwagę na sposób, w jaki praktyki te pozwalają na doświadczenie i zrozumienie środowisk i zjawisk naturalnych o niewyobrażalnej skali i sile.
Wykład prof. Nigela Stewarta zwróci szczególną uwagę na wypracowane w polu sztuki tańca alternatywne sposoby rozumienia i poznawania świata więcej-niż-ludzkiego, które wskazują nam nowe kierunki zrównoważonego życia w relacji z bytami więcej-niż-ludzkimi.
Niniejszy wykład będzie odnosił się do poniższego rozdziału autorstwa prof. Nigela Stewarta, lecz nie będzie do niego ograniczony.
Stewart, Nigel (2015) “Spectacle, World, Environment, Void: Understanding Nature Through Rural Site-Specific Dance”, [w:] Victoria Hunter (red.) Moving Sites: Investigating Site-specific Dance Performance, London and New York: Routledge, s. 364–384.
Zachęcamy uczestników do wcześniejszego przeczytania tego rozdziału, choć nie jest to wymagane i wszyscy, którzy tego nie zrobią, są równie mile widziani.
Seminarium odbędzie się w języku angielskim.
prof. Nigel Stewart (Lancaster University, Wielka Brytania)
Tancerz i choreograf, badacz tańca. Jest dyrektorem artystycznym Sap Dance i starszym wykładowcą w Instytucie Sztuki Współczesnej na Uniwersytecie w Lancaster w Wielkiej Brytanii oraz profesorem wizytującym na Uniwersytecie Gdańskim. Tańczył dla wielu europejskich choreografów, w tym Thomasa Lehmena. Oprócz choreografii dla Sap Dance, pracował jako choreograf, reżyser i reżyser ruchu scenicznego dla Louise Ann Wilson Company, National Theatre Wales, Odin Teatret, Theatre Nova, Theatreworks Ltd., Triangle i wielu innych. Obecnie pracuje nad spektaklem badającym związek między organami piszczałkowymi, ludzkim ciałem i oddechem oraz nad solową choreografią opartą na improwizacjach w lasach Kalifornii, Czech, Anglii i innych krajów. Nigel jest autorem wielu artykułów na temat tańca współczesnego, fenomenologii tańca i tańca środowiskowego. Jest współredaktorem Performing Nature: Explorations in Ecology and the Arts (Peter Lang, 2005). Obecnie kończy pracę nad dwiema książkowymi seriami esejów. Pierwsza z nich teoretyzuje taniec środowiskowy, w tym jego własne prace o charakterze site-specific, w kategoriach estetyki i tematów środowiskowych. Druga wykorzystuje fenomenologię i ontologię hermeneutyczną do zbadania relacji między choreografią a sztukami wizualnymi w pracach wybranych choreografów/-ek XXI wieku.
Seminarium z udziałem prof. Nigela Stewarta z Lancaster University odbywa się w ramach programu UG „Profesorowie Wizytujący” (opiekunka – dr Katarzyna Pastuszak.)