Program Energy Transition Lab Centrum Zrównoważonego Rozwoju
Energy Transition Lab to program, który pomaga zrozumieć na czym polega transformacja energetyczna w Unii Europejskiej oraz wskazywać możliwości społecznego angażowania się w budowanie zrównoważonych i odpornych miejsc do życia.
Celem programu jest rozwój przestrzeni współdzielenia się doświadczeniem, wiedzą, rozwiązaniami niezbędnymi do wzmocnienia pozycji społeczności lokalnych w procesie transformacji energetycznej oraz wdrażania oddolnych rozwiązań, które opierają się na potrzebach lokalnych.
W ramach programu prowadzimy badania, realizujemy projekty, dzielimy się wynikami, dostarczamy analiz, ekspertyz i udzielamy konsultacji wspierając lokalne społeczności, jednostki samorządu terytorialnego oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w procesie transformacji energetycznej.
Genezą programu są badania nad wyzwaniami polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej oraz transformacji energetycznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki wiatrowej, jądrowej i rozproszonej.
Przyjmujemy perspektywę społeczną, badając złożone procesy transformacyjne. Koncentrujemy się na obszarach takich jak relacja nauki, technologii i społeczeństwa (Science-Technology-Society), społeczna percepcja ryzyka, demokracja energetyczna, partycypacyjne procesy podejmowania decyzji oraz zmiany ról obywateli w transformacji energetycznej.
dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG
Koordynatorka programu Energy Transition Lab
Dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, kierowniczka Zakładu Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Instytutu Politologii, koordynatorka projektu Building Engagement to Accelerate Clean Energy Transitions in the South Baltic – BALTICBEAT Interreg South Baltic Programme (2024-2027) oraz projektu Polityczne uwarunkowania transformacji energetycznej w Polsce 2004-2020 NCN (2021-2025), członkini Rady Naukowej Baltic Nuclear Energy Forum, inicjatorka interdyscyplinarnego zespołu Uniwersytet Gdański dla Morskiej Energetyki Wiatrowej, pełnomocniczka Rektora ds. współpracy z sektorem jądrowym, ekspertka Komisji Europejskiej projektu REGIONS2030.
Zainteresowania badawcze:
społeczne i polityczne uwarunkowania procesu transformacji energetycznej, bezpieczeństwo energetyczne, zrównoważony rozwój, energetyka obywatelska.
Energy Transition Lab zaprasza do interdyscyplinarnej dyskusji nad procesami transformacji energetycznej, zmianom kultury energetycznej, reżimom zmiany klimatu, zrównoważonym rozwojem i miejscem obywatela w tych procesach.
W centrum naszych rozważań stawiamy społeczne i polityczne aspekty energetyki. Obejmują one społeczną percepcję ryzyka, stosunek do nowej kultury energetycznej, idee demokracji energetycznej oraz oczekiwania społeczne dotyczące większego upodmiotowienia w procesach decyzyjnych związanych z systemami energetycznymi. Chcemy do naszej przestrzeni akademickiej zaprosić przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego oraz partnerów instytucjonalnych. Skupiamy się na edukacji, podnoszeniu świadomości i wypracowywaniu rekomendacji w zakresie zarządzania konfliktami związanymi z inwestycjami energetycznymi.
dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG
Koordynatorka programu Energy Transition Lab
Aktualności programu
„The Growth, Decay, and Metamorphoses of Plant-Thinking” z prof. Michaelem Marderem – już 13 stycznia
Serdecznie zapraszamy społeczność akademicką oraz osoby spoza uczelni na spotkanie [...]
Jak raportować o zrównoważonym rozwoju? Szkolenie dla pracowników BUG
Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG zorganizowało 9 stycznia 2024 r. szkolenie [...]
Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG – zapraszamy do współpracy w 2025 roku
Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zapowiada intensywny rok 2025, bogaty [...]