Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczyna wspólne działania z Nadbałtyckim Centrum Kultury. 12 maja podpisany został list intencyjny, w którym obie instytucje zadeklarowały chęć wspólnego działania w obszarach badań, popularyzacji wiedzy i integracji społecznej. Współpraca ma łączyć inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, innowacji społecznych oraz promocji dziedzictwa kulturowego regionu.

Fot. Jan Rusek

Podpisy pod dokumentem złożyły dyrektorki obu instytucji – Marta Szadowiak (NCK) oraz dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG (CZRUG).

Uroczystość podpisania listu odbyła się podczas spotkania „Polska: od kraju wyjazdu do kraju możliwości”, otwierającego cykl wydarzeń „Wielokulturowy Bałtyk – Wielokulturowe Pomorze”. To pierwsze z serii spotkań poświęconych historii migracji – zjawiska, które od wieków wpływa na krajobraz kulturowy i gospodarczy Pomorza oraz regionu bałtyckiego.

Podczas spotkania dr Rafał Raczyński (Koordynator Obserwatorium Migracji) i dr Kamila Kowalska (ekspertka Obserwatorium Migracji) zaprezentowali czynniki zmieniające Polskę w kraj imigracyjny i omówili obecne trendy imigracyjne w Polsce i na Pomorzu.

Wielokulturowy Bałtyk – Wielokulturowe Pomorze

„Każde spotkanie będzie okazją do wysłuchania ekspertów – pasjonatów tematyki migracyjnej – którzy w przystępny i inspirujący sposób opowiedzą o wpływie migracji na nasze społeczeństwo. Wzbogacone multimedialne prezentacje, unikatowe materiały źródłowe oraz poruszające fragmenty wywiadów z emigrantami i imigrantami dodadzą spotkaniom wyjątkowego klimatu i głębi” – zapowiada Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Organizatorem cyklu „Wielokulturowy Bałtyk – Wielokulturowe Pomorze” jest Nadbałtyckie Centrum Kultury. Partnerem cyklu jest Obserwatorium Migracji działające w ramach CZR UG, a wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Minister do spraw Unii Europejskiej podczas prezydencji Polski w Radzie UE w 2025 roku.

Więcej informacji o kolejnych wydarzeniach z cyklu „Wielokulturowe Pomorze” oraz innych wspólnych inicjatywach z Nadbałtyckim Centrum Kultury już wkrótce.

Obserwatorium Migracji CZRUG

Obserwatorium Migracji, na czele którego stoi dr Rafał Raczyński ma na celu  monitorowanie i analizę procesów migracyjnych, zarówno w skali lokalnej, regionalnej, jak i państwowej. Jednym z zadań Obserwatorium jest również prowadzenie badań dotyczących wpływu migracji na rynek pracy.

Więcej informacji: Obserwatorium Migracji