Szanowni Państwo,

Cele Zrównoważonego Rozwoju oraz ich główne motto „nie zostawiać nikogo w tyle” (leave no one behind) są obecne w misji Uniwersytetu Gdańskiego i wyrażone poprzez liczne inicjatywy naukowe, badawcze, edukacyjne czy popularyzatorskie. Skala tych działań ma zarówno wymiar globalny, krajowy, regionalny czy lokalny, ale też indywidualny, bowiem to człowiek i jego najbliższe otoczenie powinny być w centrum naszej uwagi. Kluczem do wypełnienia tej misji jest współpraca i to na nią chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Wymiar globalny w przypadku Uniwersytetu Gdańskiego to m.in. kontynuowanie naszego zaangażowania w udzielanie wsparcia nauce i naukowcom z walczącej o niepodległość i zmagającej się wciąż z upiorami wojny Ukrainy. Udało się nam także zaangażować w tę pomoc naszych partnerów z Uniwersytetu Europejskiego SEA- -EU. Te działania docenione zostały na Konferencji Uniwersytetów Europejskich w Warszawie, gdzie odebrałem z rąk wiceministra nauki Ukrainy pierwszą nagrodę dla Uniwersytetu Gdańskiego w konkursie Uniwersytety Europejskie – sojusze przyszłości w kategorii „wsparcie dla Ukrainy.”

W roku 2023 objęliśmy prezydencję Uniwersytetu Europejskiego SEA-EU, w którym jest już dziewięć europejskich uczelni. Jako Prezydent tego partnerstwa zdecydowałem o położeniu większego nacisku na konkretne działania wspólne, efektywną wymianę studentów i pracowników, kursy online z konkretnych dziedzin związanych z gospodarką morską czy takie projekty, jak zrodzony z idei zrównoważonego rozwoju projekt Obserwatorium Blue Economy.

Przykładem współpracy regionalnej jest kolejny strategiczny alians Uniwersytetu Gdańskiego – Związek Uczelni w Gdańsku imienia Daniela Fahrenheita, który tworzymy z naszymi przyjaciółmi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej. Jako FarU podejmujemy wiele wspólnych działań, czerpiemy wzajemnie z naszych zasobów badawczych i naukowych. Budujemy struktury i rozwiązania administracyjne, które ułatwiają naszą pracę.

W wymiarze regionalnym, priorytetem działań w ostatnim czasie wobec zagrożenia kryzysem energetycznym spowodowanym wojną w Ukrainie jest energetyka, w tym przede wszystkim wiatrowa i jądrowa.

Niedawno zakończyliśmy pierwszą edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa, prowadzonych przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG. Już po raz trzeci rozpoczęliśmy nabór na kolejne branżowe studia, jakże ważne z perspektywy rozwoju Pomorza – Morską energetykę wiatrową. Kształcić będziemy również, w ramach działań dotyczących zrównoważonego rozwoju, na studiach podyplomowych Mitygacja

i adaptacja do zmiany klimatu, które są wspólną inicjatywą FarU. W ramach Związku FarU podpisaliśmy także w minionym roku umowę o współpracy ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. Głównym celem porozumienia jest rozwój potencjału kadrowego dla przemysłu jądrowego w ramach projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Patrzymy na społeczność akademicką jako wspólnotę osób o rożnych poglądach, borykających się z rożnymi trudnościami, jednak połączonych dobrem wspólnym, jakim jest Uniwersytet Gdański.

W tejże wspólnocie jest wielu społeczników, chcących ulepszać przestrzeń wokół siebie, również tę przestrzeń uniwersytecką. Oni mogą spełnić swoje marzenia o lepszym, zrównoważonym, przyjaznym nam wszystkim otoczeniu, realizując projekty w ramach Akademickiego Budżetu Obywatelskiego. Rok miniony upłynął także pod znakiem debat akademickich o równości płci, roli kobiet w nauce i środowisku naukowym, co zaowocowało m.in. powołaniem Klubu Kobiet Uczelni FarU.

Uczelnia to nie tylko kształcenie w konkretnych dyscyplinach, ale również kształtowanie postaw obywatelskich, społecznych i kulturalnych. Dzięki uruchomieniu Sali Wystawowej i Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy w Bibliotece UG, staliśmy się znaczącym punktem na mapie kulturalno-artystycznej Gdańska i Trójmiasta. Mogliśmy w minionym roku oglądać dzieła inspirowane Szekspirem, malarstwo inspirowane miastami partnerskimi SEA-EU czy mgławicami gwiazd.

Dzięki takim jednostkom jak Centrum Transferu Technologii, Univentum Labs czy Biuro Analiz i Ekspertyz rozwijamy współprac 4 Wstęp Mapa Zrównoważonego Rozwoju 5 z otoczeniem społeczno-gospodarczym. O sile tej współpracy Cele zrównoważonego rozwoju świadczy choćby uzyskanie niedawno przez spółkę spin-off Uniwersytetu Gdańskiego – NanoExpo – wyróżnienia w jednej z kategorii Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy” 2023.

Jeśli chcemy zmieniać świat musimy także zmieniać samych siebie i nasze środowisko pracy. Dlatego wiele z przedstawionych w tej publikacji działań dotyczy wsparcia studentów, pracowników naukowych i administracji. Rozwijamy koncepcję Zielonego Uniwersytetu.

Stajemy się miejscem przyjaznym rodzicom – niedawno otwarto nowy oddział Przedszkola Uniwersyteckiego. Rozwijamy także współpracę z Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.

W czasach współczesnych niemal każdy z nas nosi ze sobą mapę wirtualną w telefonie. Mapa w swoich najprostszych założeniach to graficzny obraz świata, wybranych zjawisk fizycznych czy społecznych. Pierwsi twórcy map i myśliciele tworzyli je odkrywając świat i budując jego obraz dla naśladowców. Mapy służyły rożnym celom, w tym prowadziły żeglarzy do domu. Przedstawiając Państwu

Mapę Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego chcemy pokazać wycinek naszych osiągnięć, a także pewne założenia na przyszłość, kierunek ku „tym lądom nieznanym”. Wszystkie je łączy współpraca, ta w wymiarze globalnym, międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym. Część prezentująca najlepsze praktyki wydziałów uczelni w obszarze społecznego zaangażowania i zrównoważonego rozwoju jest tylko kroplą w przysłowiowym morzu aktywności, ale i potrzeb. Wierzę, że będziemy dalej współpracować i wytaczać właściwe kierunki zmian, budując piękną mapę świata, tak aby nikt nie został w tyle.

prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego