Poziom hospitalizacji migrantów i dostęp do informacji na temat COVID-19 – między innymi o tym opowie prof. Esperanza Diaz, dyrektor Centrum Pandemicznego Uniwersytetu w Bergen podczas wykładu “Migration, health and sustainable development: lessons from the pandemic?”. Zapraszamy już w środę, 29 listopada 2023 roku do Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Prof. Esperanza Diaz, oprócz stanowiska dyrektora Centrum Pandemicznego od 2020 r. i profesora na Wydziale Globalnego Zdrowia Publicznego i Podstawowej Opieki Zdrowotnej na Uniwersytecie w Bergen, pracuje również jako starszy badacz w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego. Prowadzi badania nad zdrowiem imigrantów od 2008 roku, napisała ponad sto recenzowanych artykułów na ten temat i opublikowała książkę „Migrant Health: A Primary Care Perspective”. Prowadzi projekty w zakresie zmiany potrzeb zdrowotnych i opieki zdrowotnej wzdłuż szlaku syryjskich uchodźców do Norwegii oraz badania interwencyjne społeczności dotyczące raka szyjki macicy wśród imigrantów.

Wizyta norweskiej badaczki na Uniwersytecie Gdańskim odbywa się w ramach projektu „Zwiększenie dostępu migrantów do informacji o szczepionkach w Trójmieście” w ramach programu Granty Interwencyjne Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Projekt obejmuje działania badawcze, których realizacja, ze względu na konieczność szybkiego reagowania, nie jest możliwa w drodze aplikowania o inne istniejące mechanizmy finansowania. Porusza temat dostępu do wiedzy o szczepieniach wśród uchodźców, różnic w kalendarzach szczepień, niskiej egzekwowalności obowiązku szczepień oraz narastającej aktywności ruchów antyszczepionkowych. Wiedza, zadawane pytania i wspólne rozwiewanie wątpliwości dotyczących szczepień mogą potencjalnie wpłynąć na poczucie odpowiedzialności zbiorowej odnośnie do zdrowia publicznego w Polsce, co może przynieść korzyści imigrantom oraz populacji polskiej.

Zapraszamy na wykład w środę, 29 listopada 2023 roku w godz. 13.00-14.00 do Centrum Zrównoważonego Rozwoju (Wydział Nauk Społecznych UG, pok. D208). Wykład odbędzie się w języku angielskim.