More-than-Human Studies Lab2024-10-17T12:20:58+02:00
More-than-human Studies Lab

Program More-than-Human Studies Lab Centrum Zrównoważonego Rozwoju

More-than-human Studies Lab to program otwartej, transnarodowej, współpracy między środowiskami akademickimi, organizacjami artystycznymi i pozarządowymi, który bada, w jaki sposób możemy tworzyć nowe, odmienne scenariusze życia na naszej planecie w niespokojnych czasach XXI wieku.

Inspiracją do rozważań podjętych przez badaczy More-than-Human Studies Lab są teoretyczne koncepcje XX wieku, takie jak: teoria aktora-sieci, teoria systemów, nowy materializm, posthumanizm, STS (Nauka-technologia-społeczeństwo – ang. Science and Technology Studies), feminizmy, queer, postkolonializm, a także powrót do niezachodnich tradycji kulturowych.

Angażując wszystkie dyscypliny wiedzy, MTHS Lab przygląda się humanizmowi, który nie opiera się na pasożytniczych relacjach, ale na symbiozie oraz międzypokoleniowej, międzykulturowej i międzygatunkowej sprawiedliwości.

Otwierając oczy na świat bardziej niż ludzki, naszym wspólnym celem jest aktywne zaangażowanie się w ponowne odczytanie, przemyślenie i przepisanie sympoietycznych sojuszy, na które byliśmy ślepi przez tak długi czas.

dr Irena Chawrilska

Koordynatorka Programu More-than-Human Studies Lab

Dyrektorka Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, koordynatorka programu Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.

Adiunktka w Zakładzie Polonistyki Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej, visiting scholar (2023) na Utrecht University, visiting professor na University of Toronto (2023–2024); autorka książek: Hybrydy i hybrydyczności: z pogranicza literatury i sztuk wizualnych (2020), Polish for sustainability? Kultura polska a wyzwania globalne (2022), LOST in Gdańsk! Polish culture in the age of uncertainty (2023).

Zainteresowania badawcze:

humanistyka środowiskowa, filozofia ziemi, w szczególności mokradeł i życia bagiennego, literatura i sztuka w nauczaniu języka polskiego jako obcego, doświadczenie migracji w procesie edukacji, zjawisko hybrydyczności w kulturze, literatura eksperymentalna, recepcja twórczości Brunona Schulza na świecie

More-than-Human Studies Lab zaprasza nas do odkrywania nowych perspektyw badawczych i budowania mostów między różnymi dziedzinami wiedzy. Nie chodzi tu ani o usunięcie figury człowieka z rozważań humanistycznych, ani o nowy zwrot w naukach humanistycznych, lecz o uwzględnienie wyzwań globalnych – zmiany klimatu, suszy, biotechnologii, wojny, terroryzmu – w refleksji humanistycznej i ponowne przemyślenie tego, w jaki sposób możemy podejmować działania na rzecz szeroko pojętego sustainability. W czasach kryzysu i instytucje szkolnictwa wyższego mają do odegrania wyjątkową rolę w przekształcaniu uniwersytetu w tym zakresie, opracowywaniu rozwiązań na rzecz lepszej przyszłości. Program More-than-Human Studies Lab jest przestrzenią, w której będziemy wspólnie tworzyć nowe scenariusze bardziej sprawiedliwej przyszłości i szukać nowych sposobów współistnienia na świecie w dobie niepewności.

dr Irena Chawrilska

Koordynatorka programu More-than-Human Studies Lab