Warsztaty zero waste, sadzenie ziół i kwiatów, tworzenie ogrodów deszczowych, czy strefa super sortera – to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowały gdańskie instytucje miejskie i edukacyjne na Gdańską Eko Strefę. Na wydarzeniu, które odbyło się w sobotę i niedzielę (13-14 sierpnia), nie mogło zabraknąć Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

W ostatni weekend trwania Jarmarku Dominikańskiego zespół CZRUG miał okazję spotkać się na skwerze Heweliusza z mieszkańcami Gdańska oraz turystami, którzy odwiedzili miasto. Pogram naszego stoiska opracowaliśmy z myślą zarówno o najmłodszych, jak i nieco starszych uczestnikach wydarzenia. Dla tych pierwszych przygotowaliśmy kolorowanki i gry edukacyjne propagujące ideę i cele zrównoważonego rozwoju. Z kolei młodzież i dorośli mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę w quizie z zakresu równości płci i działań w dziedzinie klimatu, czyli celów 5 i 13 zrównoważonego rozwoju.

Zarówno na dzieci jak i dorosłych czekały nagrody nawiązujące do zdrowego i zrównoważonego stylu życia. W naszych zabawach do wygrania były jabłka oraz… miododajna łąka kwietna idealna do zasiania w przydomowym ogródku. Jednak w całej zabawie najważniejsze nie były nagrody, a możliwość poszerzenia swojej wiedzy i świadomości o zmianie klimatu. Jedno z pytań quizu dotyczyło mokradeł, które magazynują wodę i przeciwdziałają suszom, pochłaniają dwutlenek węgla i są jego magazynem oraz ostoją różnorodności biotycznej. Nie każdy wie, że w Polsce 80% takich obszarów zostało już osuszonych.

To jednak nie wszystko. Na Gdańską Eko Strefę przygotowaliśmy również mini-wystawę „Antropocen – jak człowiek zdominował świat w siedemdziesiąt lat”. Zdjęcia przedstawiające skutki zmiany klimatu w polskim ujęciu wykonał i opisał dr Dawid Weisbrodt. Część plansz była również poświęcona idei zrównoważonego rozwoju, czyli działaniom mającym na celu „rozwój odpowiadający obecnym potrzebom bez uszczerbku dla możliwości spełnienia swoich potrzeb przez przyszłe pokolenia”.

Nasz zespół można było spotkać zarówno przy stoisku CZRUG jak i w strefie chilloutu, gdzie można było z nami porozmawiać w trochę mniej formalnej atmosferze. Zespół Centrum Zrównoważonego Rozwoju reprezentowali: dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Dyrektor CZRUG; dr Krzysztof Szczepaniak, Zastępca Dyrektora CZRUG; dra Barbara Kijewska, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk Społecznych UG, Koordynatorka Programu Stażowego CZRUG; dr Dawid Weisbrodt; mgr Bartosz Duraj; mgr inż. Jolanta Mrozek; mgr Maria Karbowska; mgr Szymon Gronowski oraz stażystka CZRUG Pelin İndibay.

Serdecznie dziękujemy Miastu Gdańsk za zaproszenie do udziału w Gdańskiej Eko Strefie!