Wojna w Ukrainie, kryzys klimatyczny, dezinformacja i rola niezależnego sądownictwa – te tematy, na pierwszy rzut oka niezwiązane z biznesem, w rzeczywistości mają na niego bardzo duży wpływ. Podczas Forum Przedsiębiorstw  w Gdyni, na które zostali zaproszeni również członkowie zespołu CZR UG, uczestnicy mieli okazję posłuchać cyklu komentarzy ekspertów na tematy gospodarcze, geopolityczne i klimatyczne oraz wziąć udział w dyskusji o nowoczesnej firmie, silnej branży czasu wolnego lub prawach człowieka w biznesie.

25 maja 2020 roku w Gdyni odbyła się siedemnasta edycja Forum Przedsiębiorstw. To cykliczne wydarzenie organizowane jest przez Agencję Rozwoju Pomorza. Pogram konferencji skierowanej głównie do przedstawicieli biznesu był podzielony na sesję główną oraz panele tematyczne.

W pierwszej części komentarz ekonomiczny przedstawił prof. Jerzy Hausner z Open Eyes Economy. Aktualną sytuację wojenną na Ukrainie skomentował Tadeusz Iwański, kierownik Zespołu Ukrainy Białorusi i Mołdawii w Ośrodku Studiów Wschodnich. Z kolei na pytanie z czym wiążą się konsekwencje jakie mogą nadciągnąć wraz z kryzysem klimatycznym odpowiedziała mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, szefowa Fundacji ClientEarth.

W pierwszej części przygotowaliśmy cykl komentarzy i były to komentarze dość przygnębiające, jeżeli chodzi o wskaźniki gospodarcze, kwestie klimatyczne, czy niezależność sądów w naszym kraju. Natomiast, myślę, że każdy, kto prowadzi biznes w Polsce dzięki tej konferencji i naszym prelegentom będzie miał szersze spojrzenie i otwarte oczy na problemy, które nie są stricte problemami biznesowymi, ale bardzo wpływają na rzeczywistość gospodarczą w Polsce – mówi Katarzyna Laskowska, Zastępczyni Dyrektora Działu Rozwoju Przedsiębiorczości w Agencji Rozwoju Pomorza.

Janusz Schwertner z Onetu przygotował krótki wykład na temat fake newsów i dezinformacji w przestrzeni medialnej oraz przedstawił receptę jak można próbować jej przeciwdziałać. Komentarz dotyczący roli niezależnego sądownictwa w rozwoju działalności gospodarczej wygłosiła mec. Sylwia Gregorczyk-Abram. Na koniec sesji głównej Tomasz Michniewicz z Radia 357 odpowiedział na pytanie: Jak zjeść słonia, czyli co zrobić w obliczu wyzwania, które nas (chyba) przerasta?

Na koniec sesji głównej chcieliśmy naszych uczestników podnieść na duchu. Dlatego też była prelekcja pana Tomka Michniewicza, podróżnika, dziennikarza i reportażysty, który opowiadał naszym uczestnikom, jak sobie radzić z przeciwnościami losu – dodaje Katarzyna Laskowska.

W ostatniej części konferencji uczestnicy mogli wziąć udział w trzech panelach tematycznych: Nowoczesna i odporna firma, Silna branża czasu wolnego oraz Solidarni w rozwoju. Jak mówi Katarzyna Laskowska, dużo miejsca było też poświęcone na zrównoważony rozwój.

W bloku tematycznym Silna branża czasu wolnego była na przykład pani Agata Delmaczyńska, która pomaga głównie branży hotelowej, ale też eventowej w zmienianiu się na branżę bardziej zrównoważoną i bardziej zieloną. Przygotowała różne case’y, miały za zadanie zainspirować naszych przedsiębiorców do zmiany systemu pracy w tej branży. Był też temat, który za dużo nie jest poruszany na konferencjach, ale my chcieliśmy go poruszyć. W bloku tematycznym Solidarni w rozwoju mówiliśmy o prawach człowieka w biznesie – czymś co w Polsce jeszcze nie jest tak popularne, ale to jest temat ważny dla nas, jako dla instytucji, która wspiera pomorską przedsiębiorczość – podkreśla Katarzyna Laskowska.

Patronami Honorowymi Forum Przedsiębiorców są Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

 

Szczegółowy program wydarzenia:

Forum Przedsiębiorstw (forumprzedsiebiorstw.pl)