Branża morskiej energetyki wiatrowej otwiera się szeroko, szczególnie na młode kadry. Naprzeciw potrzebom rynku wychodzą pomorskie uczelnie oferując kierunki studiów prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi. Mieli okazję przekonać się o tym uczniowie pomorskich liceów i techników, którzy uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Pracodawcami Pomorza, PGE Baltica oraz Centrum Informatycznym TASK. Spotkanie „Wind energy pathways, czyli drogi do sektora morskiej energetyki wiatrowej’ odbyło się 14 czerwca 2022 r. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Uczniowie zostali na początku przywitani przez Małgorzatę Lipską, Kierownik ds. Kluczowych Projektów w organizacji Pracodawcy Pomorza. Ważnym punktem spotkania było wystąpienie mgr Ewy Wójcik, doradcy zawodowego z Politechniki Gdańskiej, która opowiedziała młodzieży czym jest marka osobista oraz jak ważną rolę w rozwoju własnej kariery odgrywają media społecznościowe.

Młodzi ludzie zgromadzeni na Sali wysłuchali też prezentacji oferty Uniwersytetu Gdańskiego. O kierunku Hydrografia morska opowiedzieli: Marta Misiewicz – doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UG, Patryk Pezacki – doktorant Środowiskowych Studiów Doktoranckich, Jan Matwiejczuk i Marek Harenda – studenci Oceanografii, członkowie Koła Naukowego Oceanografii Operacyjnej. Przybliżyli oni uczestnikom spotkania specyfikę pracy hydrografa morskiego. UG posiada między innymi statek badawczy RV Oceanograf, który jest wykorzystywany podczas zajęć praktycznych ze studentami. Niedługo wystartuje również kierunek studiów magisterskich Oceanografia fizyczna stosowana. Studenci i doktoranci UG razem z dr hab. Sylwią Mrozowską, prof. UG, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju przygotowali dla uczniów techników także quiz wiedzy o środowisku morskim.

Kolejnym punktem programu była prezentacja firmy PGE Baltica. Marta Chalimoniuk, HR Meneger podzieliła się swoim doświadczeniem i przedstawiła dobre rady, jaki kierunek studiów wybrać, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy w sektorze offshore.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. W drugiej części wydarzenia młodzież została zaproszona do laboratoriów i pracowni Politechniki:  Laboratorium Konstrukcji Oceanotechnicznych (dr inż. Jakub Kowalski z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa PG), Basenu Modelowego (mgr inż. Hanna Pruszko z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa PG oraz studenci i doktoranci UG) oraz Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CITASK, Monika Pacek), które posiada superkomputer Tryton, jeden z najpotężniejszych klastrów w Polsce. Sprzęt CITASKU mieści się w 40 szafach i waży około 20 ton.

Dzięki inicjatywom i spotkaniom takim jak Wind energy pathways pomorskie uczelnie mogą zaprezentować swój potencjał wśród przyszłych potencjalnych studentów, a co za tym idzie, kształcić i być częścią rozwijającego się w Polsce sektora offshore. Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, również posiada ofertę będącą odpowiedzią na potrzeby branży. Studia podyplomowe prowadzone przez CZR UG, Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa działają od marca bieżącego roku a od października startuje ich druga edycja.