9 marca to Światowy Dzień Nerek. W tym dniu w sposób szczególny myślimy o zdrowiu naszych nerek, ich ważnych funkcjach, profilaktyce chorób nerek oraz osobach, które chorują na przewlekłe choroby nerek.

Zdjęcia z drona: Błażej Zabłotny

W tym roku po raz pierwszy Uniwersytet Gdański włącza się w międzynarodowe działania na rzecz szerzenia wiedzy a temat nerek, ich ważnych funkcji, chorób tego narządu, a w szczególności ogromnej wagi realizacji badań profilaktycznych.  
 
Choroby nerek są przebiegłe. Musimy pamiętać o tym, że nerki nie bolą. Nie odczuwając żadnych objawów człowiek może stracić do 90% funkcji swoich nerek. Z tego powodu kluczowe jest realizowanie badań profilaktycznych – bez nich nie uda się wykryć problemów na wczesnym etapie, zanim potrzebne będą formy leczenia nerkozastępczego takie jak dializy lub przeszczep. Z tego powodu chcemy dziś głośno powiedzieć: badajmy się!
 
Aby zadbać o nasze nerki i sprawdzić czy wszystko z nimi w porządku, wystarczy zrobić badanie ogólne moczu oraz zmierzyć poziom kreatyniny we krwi. 
 
Z okazji Światowego Dnia Nerek postanowiliśmy zorganizować szereg działań mających na celu edukację oraz zwrócenie uwagi na problematykę zdrowia nerek. Jako jedyna uczelnia w Polsce zarejestrowaliśmy nasze wydarzenie na oficjalnej stronie kampanii Word Kidney Day.
W ramach Światowego Dnia Nerek na UG podjęliśmy następujące działania:
  • Przetłumaczyliśmy na język polski oryginalne, anglojęzyczne broszury informacyjne.
  • 7 marca na terenie naszego kampusu odbył się flash mob, podczas którego wspólnie zbudowaliśmy “żywe nerki” widoczne z lotu ptaka. Członkowie naszej społeczności akademickiej mogli być razem i zadziałać w ważnej sprawie. Wykonane zdjęcie służy do promocji materiałów edukacyjnych związanych z Światowym Dniem Nerek na UG.
  • Zaprosiliśmy do studia radia MORS nefrologa, prof. dr. hab. Przemysława Rutkowskiego. Ekspert opowiedział nam dlaczego badania profilaktyczne przeciw chorobom nerek są ważne oraz jak dbać o nerki.
Każdy z nas może włączyć się w World Kidney Day – zbadaj się, pij wodę i udostępnij nasze materiały edukacyjne, niech wiedza rusza w świat. 🙂
dr Judyta Borchet
A tak wyglądały przygotowania do flash moba:
Zdjęcia: Łukasz Bień
Zdjęcia: Marcel Jakubowski
Czy jesteś w grupie ryzyka? Zapoznaj się z informacjami w broszurach informacyjnych: