Za nami Festiwal Czyste Miasto Gdańsk, ekologiczna impreza miejska z udziałem jednostek zaangażowanych na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. Moc atrakcji czekała zarówno na dzieci, jak i na dorosłych.

Wydarzenie zostało zorganizowane w sobotę, 1 lipca na Targu Węglowym w Gdańsku. Imprezę otworzyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W Festiwalu wzięły udział jednostki miejskie oraz zaproszeni goście, partnerzy działający na rzecz klimatu, obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju. Wśród nich znalazło się Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Co przygotowało CZRUG?

Przy stoisku można było poznać i porozmawiać z członkami zespołu Centrum Zrównoważonego Rozwoju, którzy wzięli udział w wydarzeniu: dr Ireną Chawrilską, koordynator programu „Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju”, Bartoszem Durajem, koordynatorem programu „Współpraca z otoczeniem społecznym”, Jolantą Mrozek-Kwiatkowską, menedżer projektów CZRUG, Marią Karbowską, Szymonem Gronowskim oraz Zuzanną Neubauer, praktykantką CZRUG. Młodzież i dorośli chętnie brali udział w quizie wiedzy o zrównoważonym rozwoju z nagrodami nawiązującymi do tematyki wydarzenia. Z kolei dla najmłodszych były „kolorowanki od ręki”, które przygotowywała Zuzanna Kijewska.

Przy strefie „chill” z leżakami można było też obejrzeć wystawę dr. Dawida Weisbrodta, koordynatora programu Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju CZRUG, pod tytułem „Antropocen – jak człowiek zdominował świat w 70 lat”. Oprócz tego Centrum przygotowało także propozycję do programu scenicznego. Na zaproszenie CZRUG na scenie wystąpiła dr inż. Anna Gołąbiewska z Pracowni Fotokatalizy Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG, która opowiedziała, jak przetwarzać odpady na użyteczne produkty i dlaczego warto to robić.

Korzyści dla naszego środowiska i społeczeństwa są ogromne. Warto wyjaśnić, co to jest przetwarzanie odpadów na produkty użyteczne. Jest to tzw. recykling materiałowy (mechaniczny), najbardziej preferowana forma recyklingu, która polega na ponownym przetworzeniu odpadów w produkty o wartości użytkowej. Zazwyczaj jest to wyrób o innym przeznaczeniu. Taka forma postępowania jest zdecydowanie korzystana dla naszego środowiska i społeczeństwa w porównaniu do składowania odpadów w kwaterach – mówiła dr inż. Anna Gołąbiewska.

Wśród partnerów biorących udział w Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk była też między innymi Spółdzielnia Socjalna Zeroban, która zajmuje się szyciem produktów z niepotrzebnych banerów i innych podobnych materiałów.

Działamy w duchu zero waste i skupiamy się na przerabianiu niepotrzebnych materiałów reklamowych takich jak banery, siatki mesh, roll upy. Kolejną ideą jest promowanie świadomych ekologicznie zakupów (niemarnowanie materiałów, dbanie o środowisko) oraz fair trade – handel na podstawie sprawiedliwych cen wynikających z godnych płac, wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, dbanie o jakość – mówi Patrycja Surowiec ze Spółdzielni Socjalnej Zeroban.

Fot. Sebastian Góra

Fot. Grzegorz Mehring